Nejnavštěvovanější památkou v Česku zůstává Pražský hrad

ČTK ČTK
12. 6. 2017 11:38
Z deseti nejnavštěvovanějších památek je sedm v Praze, jedna v Ostravě, jedna na Brněnsku a jedna ve Zlíně. Konečný žebříček za loňský rok zveřejnila agentura CzechTourism.
Ani Zemanovo opevnění turisty neodradilo. (ilustrační foto)
Ani Zemanovo opevnění turisty neodradilo. (ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v ČR byl loni opět Pražský hrad, kam zavítalo 2,1 milionu návštěvníků, meziročně o 12 procent více. Vyplývá to z žebříčku návštěvnosti 600 turistických cílů, který dnes zveřejnila agentura CzechTourism.

Na druhé příčce se umístila lanová dráha na Petřín, která svezla téměř 1,8 milionu lidí, což bylo o 19 procent více než v roce předchozím. Pražské zoologické zahradě, která skončila na třetím místě, vzrostla meziročně návštěvnost o desetinu na 1,4 milionu návštěvníků.

Návštěvnost turistických cílů v roce 2016:

Objekt Návštěvnost kraj
1. Pražský hrad 2 100 700 Praha
2. Lanová dráha na Petřín, Praha 1 753 000 Praha
3. Zoologická zahrada Praha 1 448 400 Praha
4. Dolní oblast Vítkovic a Landek Park, Ostrava 1 301 6000 Moravskoslezský
5. AquaPalace Praha 1 022 800 Praha
6. Staroměstská radnice    867 800 Praha
7. Národní galerie v Praze    712 700 Praha
8. Aqualand Moravia    712 400 Jihomoravský
9. Zoologická zahrada Zlín (Lešná)     668 300 Zlínský
10. Petřínská rozhledna    660 400 Praha
11. Židovské muzeum v Praze    659 900 Praha
12. Pivovary a expozice Plzeňského prazdroje, Plzeň    644 000 Plzeňský
13. Zoologická zahrada Dvůr Králové    538 000 Královéhradecký
14. Zoologická zahrada Ostrava    509 300 Moravskoslezský
15. Zoologická zahrada Liberec    480 200 Liberecký
16. Centrum Černá Louka, Ostrava    457 100 Moravskoslezský
17. Zoologická zahrada Plzeň    441 400 Plzeňský
18. Státní hrad a zámek Český Krumlov    426 700 Jihočeský
19. iQLandia, Liberec    425 000 Liberecký
20. Státní zámek Lednice    410 900 Jihomoravský

zdroj: CzechTourism

U deseti nejnavštěvovanějších památek Česka rostla návštěvnost často i dvouciferným tempem.

Do žebříčku nejnavštěvovanějších památek Česka se promítlo i postupné rozšiřování množství památek zařazených do žebříčku. V první desítce se tak nově objevil Aqualand Moravia v Pasohlávkách v okrese Brno-venkov.

"Aktuálně zjišťujeme návštěvnost téměř 600 objektů z celé republiky a postupně se snažíme databázi doplňovat. Kromě kulturních památek a hradů či zámků sledujeme i návštěvnost technických památek, některých zážitkových atrakcí, ale třeba i jaderných elektráren," uvedla ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism Markéta Vogelová. U převážné většiny objektů letos podle Vogelové návštěvnost rostla.

"Výsledky potvrzující zvýšení návštěvnosti turistických cílů v ČR mě potěšily, stejně jako početné zastoupení našich regionů v první padesátce nejvyhledávanějších míst českých a zahraničních návštěvníků," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy