Nedostatek benzinu v Česku nehrozí, ujišťuje po nehodě v Kralupech správa státních rezerv

ČTK ČTK
29. 8. 2016 15:10
Výroba paliv se v Kralupech zcela zastavila poté, co 17. května zasáhl krakovací jednotku výbuch. Nedostatek benzinu v Česku ale již zcela jistě nehrozí, vyplynulo z dnešního jednání Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze.
Čerpací stanice. Ilustrační foto.
Čerpací stanice. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Nedostatek benzinu na tuzemských čerpacích stanicích v souvislosti s květnovou havárií v rafinérii v Kralupech nad Vltavou již zcela jistě nehrozí a bude ho dostatek i v září. Po pondělním jednání Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze (NESO) to sdělil mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka.

NESO tvoří představitelé několika ministerstev, správy rezerv, policie, armády a výrobců či distributorů paliv. Od výpadku rafinérie v Kralupech se musí téměř veškerá produkce benzinu v ČR dovážet ze zahraničí. Dovozci proto každý měsíc informují SSHR o stavu zásobování.

"Mohu potvrdit, že zásoby benzinu na měsíc září jsou zajištěny," uvedl předseda správy Pavel Švagr. Linka doplnil, že vzhledem k tomu, že výroba benzinu by měla být v Kralupech obnovena během října, byla činnost NESO v této záležitosti ukončena.

Výroba paliv se v Kralupech zcela zastavila poté, co 17. května zasáhl krakovací jednotku výbuch. Hned po výbuchu hrozilo, že Česko bude muset kvůli havárii sáhnout do státních palivových rezerv, které schraňuje právě SSHR. K tomu ale nakonec nedošlo. Unipetrol si ale od správy rezerv pronajal volný zásobník na 80 000 tun ropy v Nelahozevsi, kde uskladnil ropu, jejíž dodávku již nešlo zastavit.

Už loni postihl Unipetrol požár etylenové jednotky v areálu v Záluží u Litvínova. Její rekonstrukce trvala déle než deset měsíců a byla ukončena v polovině tohoto měsíce. Náklady rekonstrukce dosáhly čtyř miliard korun.

Jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku je Česká rafinérská, která Unipetrolu patří. Roční kapacita obou českých rafinérií v Kralupech a Litvínově je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na kralupskou rafinérii připadá 3,3 milionu tun.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy