Praha - Mladí lidé si v Británii kvůli poklesu kurzu libry a rostoucím cenám za své peníze koupí méně zboží a služeb než dřív. Jednu věc si ale odpustit nedokážou - alkohol. Podíl útrat v hospodách a barech se v jejich spotřebním koši zvýšil od loňského referenda o brexitu do současnosti o sedm procent, ukázal průzkum společnosti Deloitte. Ta zkoumala chování takzvaných mileniálů, tedy lidí narozených po roce 1983.
Průzkum zároveň odhalil, že ostatní Britové, na rozdíl od mileniálů, své výdaje v hospodách a barech o něco snížili. Méně také utrácejí za jídlo v restauracích. I tím se liší od svých mladých spoluobčanů, kteří útraty v restauracích mírně navýšili.
Kurz libry se po loňském červnovém referendu o vystoupení Británie z Evropské unie vůči euru a dolaru propadl až o desítky procent. V poslední době libra část ztrát vymazala, stále je ale výrazně slabší než před referendem. V něm Britové odhlasovali vystoupení z EU.
I když slabá libra prodražuje zboží, které se do Británie dováží, lidé navzdory očekávání ekonomů v měsících po referendu svou spotřebu neomezili. Vyšší ceny v obchodech ale v poslední době podle společnosti Deloitte skutečně vedou k tomu, že Britové začínají utrácet méně. Přispívá k tomu i zvýšená inflace, která zboží prodražuje. Jednou z jejích příčin je propad libry. Je proto možné, že ceny zboží a služeb letos v Británii porostou rychleji než mzdy.
Za této situace mladí Britové přemýšlí, kde ušetří. Zatímco zábavu v barech a restauracích si odpustit nechtějí, omezili například výdaje za návštěvu fitcenter a posiloven. A to přesto, že období po Novém roce obvykle bývá dobou novoročních předsevzetí, často spojených právě se zlepšením vlastní fyzické kondice.
"Lidé začínají pociťovat, že mají hlouběji do kapsy. Vede to k poklesu výdajů na některé činnosti nebo na malá potěšení, jako je třeba každodenní koupě kávy," řekl Simon Oaten z Deloitte.
Britům zdražila například velmi populární pomazánka Marmite. Její cena stoupla skoro o 13 procent. Pytlík čokoládových kuliček Maltesers je zase o 15 procent lehčí než dřív. Podle vyjádření výrobce v nejbližší době podraží i cereálie Weetabix, které jsou podle průzkumů vůbec nejoblíbenější snídaní britských domácností. Jejich cena půjde nahoru o 15 procent, napsal deník Independent.
Na britských ostrovech je kvůli propadu libry dražší i benzín a nafta. Průměrný motorista tak za pohonné hmoty ročně zaplatí o 60 liber víc, tedy skoro o 2 tisíce korun. Vypočítala to britská Liberálně demokratická strana, která je proti vystoupení z EU.
Strana upozorňuje, že vyšší ceny pohonných hmot britští spotřebitelé pocítí nejen přímo u čerpacích stanic, ale i v obchodech. S tím, jak se prodražuje doprava, nejspíš stoupne i cena zboží. S tím souhlasí i Luke Bosdet z britské automobilové asociace. "Pokud si myslíte, že libra klesla kvůli brexitu, což vám většina ekonomů potvrdí, pak můžete tvrdit, že brexit zdražil pohonné hmoty," řekl Bosdet televizi Sky News.
Zastánci brexitu naopak tvrdí, že oslabená měna pomůže britským vývozcům. Jejich zboží by mělo být v cizině díky poklesu kurzu levnější. Ekonomové ale vedou spory o to, jestli má kurz u exportu skutečně takový vliv.