Nečekala jsem, že dvojí kvalita potravin narazí na tak silný odpor, přiznává Jourová

Jan Prokeš Jan Prokeš
17. 9. 2018 20:15
Nová směrnice o nekalých obchodních praktikách má zakázat prodej potravin v různých evropských zemích pod stejnou značkou, ovšem s výrazně odlišným složením.
Eurokomisařka Věra Jourová.
Eurokomisařka Věra Jourová. | Foto: Radek Bartoníček

Praha/Brusel - Jednání o nových pravidlech, která mají bojovat s dvojí kvalitou potravin, se komplikují. Eurokomisařka Věra Jourová přiznala, že dohadování o podobě směrnice je složitější, než si myslela.

"Dvojí kvalita produktů je opravdu oříšek. Nečekala jsem, že to bude narážet na tak silný odpor v rámci Evropské komise i u některých členských států," říká Jourová s tím, že je připravena na tvrdý lobbing především od zemí jako Německo, Nizozemsko nebo Dánsko, které se bojí dopadů na své regionální potraviny.

Nová směrnice o nekalých obchodních praktikách má zakázat prodej potravin v různých evropských zemích pod stejnou značkou, ovšem s výrazně odlišným složením. Firmě, které to poruší, může hrozit sankce až do výše čtyř procent jejího ročního obratu, kterého dosáhla v každé z dotčených zemí.

Unijní státy dosud proti podobné praxi zasahovat nemohly. Pokud ale Evropská unie v příslušné směrnici dvojí kvalitu potravin skutečně označí za nekalou praktiku, budou moci národní úřady, jako je Česká obchodní inspekce, zahájit šetření výrobců či dovozců takového zboží.

S návrhem přišla na jaře Evropská komise. Nyní o jeho podobě jednají v Evropském parlamentu a zástupci ministerstev v Radě EU. "Jednání zatím nejsou příliš jednoduchá," potvrzuje neshody Eduard Muřický, náměstek ministerstva průmyslu, které za Česko v Radě EU vyjednává.

Zatímco Česko a další nové členské země EU si na problém dlouhodobě stěžují, ty západoevropské podle Muřického chtějí počkat, až dvojí kvalitu potravin prokážou nové testy provedené jednotnou metodikou.

Potraviny jsou jen začátek

Společnou metodiku představila Evropská komise letos v červnu a podíleli se na ní i zástupci výrobců potravin. Testování už nyní probíhá v osmi evropských zemích.

"Čtyři jsou západoevropské a čtyři jsou z východu Evropy. Testovali jsme 65 produktů a u 50 procent z nich jsme objevili rozdíly. Teď z nich vezmeme 30 produktů a testování uděláme společně se státy, aby to nikdo nemohl zpochybnit," uvádí Jourová. Po Novém roce podle ní bude znát výsledky a s jednotlivými firmami zahájí jednání.

Další jednání ministrů průmyslu v Radě EU proběhnou v říjnu. Jourová doufá, že se do konce letošního roku dohodnou. "I přes potíže věřím, že legislativa bude schválena na jaře příštího roku," říká komisařka, pod kterou spadá mimo jiné ochrana spotřebitelů. Nová pravidla by tak mohla začít platit v lednu 2020.

Dvojí kvalita se zatím zkoumá jen u potravin. V budoucnu hodlá Jourová testovat třeba i drogistické zboží, jako jsou prací prášky, zubní pasty nebo mýdla. I ty se totiž v jednotlivých evropských státech liší. Například na Slovensku loni při vlastním srovnání zjistili, že na stejné množství prádla potřebují výrazně vyšší dávku pracího prášku Persil než v Rakousku. "U značky Ariel to ale dopadlo opačně a účinnost byla vyšší u slovenského výrobku," tvrdí Jozef Šesták z Výzkumného ústavu textilní chemie Chemitex.

Někteří výrobci upozorňují, že rozdílné složení některých produktů dělají proto, že si to spotřebitelé přejí. "Například u Nescafé máme deset receptur, protože třeba Itálie je čistě robustový trh, zatímco na severu Evropy mají radši kyselejší kávu arabica," vysvětluje rozdíly ve složení kávy ředitel potravinářské společnosti Nestlé Vratislav Janda.

Věra Jourová ujišťuje, že při zkoumání dvojí kvality potravin se bude postupovat případ od případu. Firmy ale budou muset dokázat, že rozdíl ve složení má své opodstatnění, například kvůli chuťovým preferencím místních zákazníků.

Evropská komise podnikla všechny možné kroky, aby zmizel problém dvojí kvality potravin, prosazujeme možnost kolektivní žaloby, řekla Jourová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy