Biopotraviny nejsou exkluzivní zboží, tvrdí ministerstvo. Mohou pomoci i se suchem

Michaela Dvořáková
2. 9. 2018 12:52
Produkce biopotravin má pomoci boji se suchem a erozí půdy. Podle odborníků nespočívá jen ve vyloučení chemikálií, ale v šetrném přístupu k přírodě.
Biopotraviny jsou podle odborníků nejen zdravou stravou, ale především výsledkem ekologicky šetrného zemědělství.
Biopotraviny jsou podle odborníků nejen zdravou stravou, ale především výsledkem ekologicky šetrného zemědělství. | Foto: Profimédia

Praha - Prodejnost biopotravin je dlouhodobě na vzestupu. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství, které usiluje o zvýšení jejich produkce. V letošním roce biopotraviny v Česku vyrábí více než 700 producentů. Podle odborníků si spotřebitelé nemají biopotraviny spojovat jen se zdravou stravou, ale také s ekologickým zemědělstvím. Podle nich může bioprodukce vést ke snížení dopadů sucha a eroze půdy.

Ministerstvo se snaží změnit pohled na biopotraviny jako na drahé zboží. "Z našeho pohledu je to nešťastný trend dělat z bioprodukce nějaké exkluzivní zboží. My to vnímáme jako systém hospodaření v krajině, který je ke krajině šetrnější, a právě tenhle způsob hospodaření se odráží i v kvalitě bioprodukce," řekl náměstek pro ekologické zemědělství Petr Jílek.

Jako systém šetrného hospodaření v krajině vnímá produkci biopotravin manažerka Svazu ekologický zemědělců PRO-BIO Kateřina Urbánková. "Orná půda je největší ukázka toho, jaký je rozdíl mezi konvenční a ekologickou produkcí," vysvětlila. "Jde hlavně o to, jakým způsobem se hospodaří s půdou, jak intenzivně se to dělá, jaké se používají postřiky na ochranu rostlin. Všechny tyhle látky přechází do pitné vody," dodala.

Podle Urbánkové je právě bioprodukce a udržitelné hospodaření s přírodou způsobem, jak do budoucna zajistit obživu pro lidstvo. "Existují průzkumy, které jednoznačně říkají, že při intenzivním, byť šetrném způsobu ekologického hospodaření, lze bez problému tuhle planetu uživit," popsala. Dodala nicméně, že je třeba, aby lidé změnili stravovací návyky, například aby nevyhazovali jídlo a omezili konzumaci masa.

Trh s biopotravinami podle ministerstva zemědělství meziročně roste s dvoucifernými procentními nárůsty. V roce 2016 činil v Česku jeho celkový obrat 4,19 miliardy korun, o více než 13 procent víc než v předchozím roce.

V prodeji biopotravin je podle ministra zemědělství Miroslava Tomana potřeba podporovat především ty českého původu. "Není totiž logické a už vůbec ne ekologické, když se dováží ekologické výrobky z velké dálky," řekl. Roční spotřeba českých biopotravin na jednoho obyvatele činí v přepočtu na cenu 243 korun.

Biopotraviny nesou označení certifikátu bio. Pro jeho získání musí zemědělec chovat zvířata v nadstandardních podmínkách a vyrábět potraviny bez použití agrochemie a hnojiv. Užívání chemických látek pro podporu růstu a odolnosti se v nedávné době staly opět terčem kritiky. V polovině srpna přiznal americký soud bývalému školníkovi odškodnění za způsobení rakoviny látkou glyfosát, komerčně označované jako Roundup. Její užívání není v Česku prozatím nijak regulováno.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy