Našich klientů se sankce nedotknou, tvrdí česká Sberbank

Tereza Holanová Tereza Holanová
1. 8. 2014 16:55
Podle experta jsou sankce mířené tak, aby se "vlk nažral a koza zůstala celá". Tedy aby zákazníci evropských firem nepřišli o žádné peníze.
Logo Sberbank
Logo Sberbank | Foto: Reuters

Praha - Klientů tuzemské Sberbank se evropské sankce proti Rusku nemají nijak dotknout. Nově přijatá omezení se totiž týkají pouze jejich matky, která sídlí v Moskvě.

"Společnost Sberbank Europe AG se sídlem a univerzální bankovní licencí udělenou v Rakousku nefiguruje na sankčním seznamu EU," zdůrazňuje mluvčí české společnosti Hana Drápalová.

Sankce se podle ní nevztahují ani na devět dceřiných společností ve střední a východní Evropě – kromě Sberbank CZ se jedná například o banku v Chorvatsku, Maďarsku nebo na Slovensku. Jednotlivé dcery proto mohou nadále prodávat i dluhopisy, které mají delší splatnost než devadesát dní.

"Sberbank CZ pokračuje dál v běžné činnosti," uvádí mluvčí s tím, že banka drží dostatek likvidity i kapitálu. "I nadále budeme na českém trhu rozvíjet naše služby a rozšiřovat nabídku produktů," dodává generální ředitel společnosti Vladimír Šolc.

Vlk se nažere…

Evropské dcery ruských bank se na seznamu sankcí neobjevily proto, aby se opatření nedotkla místních občanů. "Přesně tak. Klienty evropských poboček to vůbec nemá zasáhnout," říká expert na Rusko z Karlovy univerzity Karel Svoboda s tím, že aktuální opatření tedy není nijak brutální.

"Je to podobně jako u zákazu exportu, který nemá mít vliv na rozjednané kontrakty - takový drobný trik. Dáme sankce tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Přímo ruská Sberbank držela v roce 2013 dluhopisy za 853,4 miliardy rublů, kterými kryla 5,2 procenta svého majetku. Z toho dluhopisy vyjádřené v dolarech měly hodnotu 321 miliard rublů, v eurech pak jen 20,7 miliardy rublů. Jak přitom vyplývá z finančních výkazů banky, necelých 70 procent všech dluhopisů mělo splatnost delší než šest měsíců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy