Živě: Schváleno. Sankce vůči Rusku začnou platit v pátek

Přenos skončil
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Členské země Evropské unie schválily sankce vůči Rusku. Platit začnou v pátek, oznámila Rada EU.

Postihy za ruský postoj vůči dění na Ukrajině míří mimo jiné na Alexeje Gromova, vicekancléře prezidenta Vladimira Putina, a oligarchy blízké Kremlu.

Ukrajinská armáda vyhlásila na východě země klid zbraní.

Chce tak zahraničním expertům umožnit přístup k troskám malajsijského boeingu, který se v Doněcké oblasti zřítil před dvěma týdny.

Parlament v Kyjevě mezitím zamítl rezignaci premiéra Arsenije Jaceňuka.

Čtvrteční vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
20:40

V České republice by mohlo být v souvislosti s hospodářskými sankcemi proti Rusku ohroženo 700 až 1000 pracovních míst. České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Jednal se Svazem strojírenské technologie o tom, jak dopady minimalizovat. Zopakoval, že zásadním způsobem by se sankce tuzemských firem dotknout neměly.

Foto: Vojtěch Marek
20:35

Druhá největší ruská ropná společnost Lukoil prodá 240 svých čerpacích stanic a šest skladů pohonných hmot na Ukrajině rakouské firmě AMIC Energy Management. Hodnotu transakce podniky nezveřejnily. Lukoil dnes rovněž oznámil, že bude muset zredukovat svůj investiční program, protože západní sankce vůči Rusku omezí jeho přístup k finančním prostředkům.

17:55

Pěti ruskými bankami, na něž od pátku dopadnou sankce Evropské unie, jsou Sberbank, VTB Bank, Gazprombank, Vněšekonombank a Rosselchozbank. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnes zveřejněného seznamu finančních ústavů, které kvůli podílu Moskvy na ukrajinské krizi nebudou mít přístup na evropský finanční trh. Jejich dceřiných bank v zemích EU se podle Reuters postihy týkat nebudou.

17:17

Malajsijský premiér Najib Abdul Razak na společné tiskové konferenci se svým nizozemským protějškem Markem Ruttem v Haagu vyzval k uzavření příměří na východě Ukrajiny, aby mohli experti místo v klidu ohledat.

16:33

"Rada bezpečnosti není při řešení konfliktů jednotná. Komplikací je i fakt, že v případě Ukrajiny je účastník sporu stálým členem RB OSN," říká v rozhovoru pro DVTV vedoucí Informačního centra OSN v Praze Michal Broža.

rada bezpečnosti osn
rada bezpečnosti osn | Foto: Reuters
16:27

Podle australské vlády na místě havárie MH17 stále zůstávají ostatky až 80 pasažérů. Informují o tom australská média.

16:18

V Minsku začalo jednání o ukrajinské krizi. Trilaterálních rozhovorů se účastní mimo jiné i bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, za Rusko velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov a za OBSE Heidi Tagliviniová.

Agentura ITAR-TASS to uvedla s tím, že setkání začalo za účasti vedení tzv. Doněcké lidové republiky. Strany podle jejích informací chtějí prodiskutovat například bezpečný přístup expertů na místo havárie MH17.

15:57

Značnou nervozitu pociťuje 800 zaměstnanců leteckých opraven LOM Praha. Největší podnik české armády s více než miliardovým obratem žije z poskytování servisu pro ruské dopravní vrtulníky.

Státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval v krátkém rozhovoru mluví o tom, co by pro LOM Praha znamenaly reciproční sankce Ruska vůči EU.

Státní tajemník mnisterstva obrany Daniel Koštoval
Státní tajemník mnisterstva obrany Daniel Koštoval | Foto: Ministerstvo obrany
15:27

Kvůli ostřelování armády zůstalo také přes 50 000 domácností bez elektřiny, více než 5000 rodin bez vody a přes 4000 obyvatel Luhanska bez dodávek plynu v domácnostech.

15:24

Tři civilisté přišli o život a sedm dalších utrpělo zranění za posledních 24 hodin při ostřelování města Luhansk na východě Ukrajiny ukrajinskou armádou. Informovala o tom dnes ruská agentura Interfax s odvoláním na zastupitele města, které je pod kontrolou proruských separatistů.

Podle luhanských úřadů tak počet obětí operace ukrajinské armády v Luhansku přesáhl 100 mrtvých.

Proruský separatista na kontrolním stanovišti v Luhansku.
Proruský separatista na kontrolním stanovišti v Luhansku. | Foto: Reuters
15:20

Z území na východní Ukrajině, kde probíhá tzv. "protiteroristická operace“  - jak nazývá Kyjev boj proti separatistům –, už bylo údajně evakuováno přes 58 000 civilistů.

S odkazem na poradce ukrajinského ministra vnitra to uvedla agentura Ukrinform. "Mohu se plést, ale podle oficiálních informací koordinačního personálu bylo z Doněcké a Luhanské oblasti od spuštění evakuačních opatření odvezeno okolo 58 000 lidí,“ uvedl poradce.

15:15

Ruská veterinární a fytosanitární služba (VPSS) možná příští týden zakáže dovoz ovoce z Řecka, informovala agentura RIA Novosti. Další zákaz by se pak podle agentury Interfax mohl dotknout i dovozu drůbeže z USA.

Moskva už dříve zakázala dovoz ovoce z Polska a džusů z Ukrajiny.

14:30

Tisková kancelář vlády Angely Merkelové popřela, že by se německá kancléřka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem tajně dohodla na způsobu urovnání konfliktu na Ukrajině, jak naznačoval britský list The Independent.

"Tato zpráva nemá žádné základy,“ cituje Christiane Wirtzovou ze zmíněné kanceláře agentura Ukrinform.

Foto: Reuters
14:08

Aktivní fáze "protiteroristické operace" na východě Ukrajiny by mohla skončit do měsíce. Tvrdí to alespoň šéf generálního štábu ukrajinské armády Vyktor Muženko.

Obdobná prohlášení přišla z Kyjeva už v minulosti. Například prezident Petro Porošenko po svém zvolení na konci května prohlásil, že armáda vše vyřeší "do týdne".

13:52

Ukrajina nikdy nevyhlásí platební neschopnost, a to navzdory složité ekonomické situaci.

"Mám pro vás dvě zprávy. Tou první je, že Argentina vyhlásila bankrot. Tou druhou, že Ukrajina bankrot neoznámila a nikdy tak neučiní," řekl poslancům Arsenij Jaceňuk.

13:28

Vedení samozvané "Doněcké lidové republiky" vyhlásilo stav obležení. Důvodem je podle něj pokračující ostřelování milionového Doněcku ukrajinskou armádou.

Ve městě bude mezi jedenáctou hodinou večer a šestou ráno platit zákaz vycházení. Separatisté nevylučují, že do města povolají část jednotek z jiných oblastí.

13:15

Nizozemští a australští experti se konečně dostali k troskám malajsijského letu MH17.

Stalo se tak po dvou týdnech marných pokusů, kdy jim cestu na místo neštěstí nejprve neumožnili separatisté, posléze boje v oblasti.

Foto: Reuters
13:08

NATO je ve špatné kondici. Podle bezpečnostního výboru britského parlamentu by Severoatlantická aliance nedokázala čelit možnému výpadu Ruska vůči některému z členských států.

"Ačkoli je riziko útoku Ruska stále ještě malé, je důležité ho vnímat. Nejsme přesvědčeni, že NATO je na tuto hrozbu připraveno," varoval předseda vlivného výboru Rory Steward.

13:04

Ukrajinský parlament schválil misi nizozemských a australských odborníků a policistů do oblasti zřícení letadla. Mohlo by ji tvořit až 950 lidí, napsala agentura AFP s odvoláním na předsedu Nejvyšší rady Oleksandra Turčynova.

"Nizozemský tým složený z vojenského a nevojenského personálu může mít 700 členů. Austrálie má právo vyslat až 250 policistů, vojáků a civilistů," uvádí se v textu.

Oleksandr Turčynov
Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters
12:50

Členské státy Evropské unie oficiálně schválily nové hospodářské sankce proti Rusku v souvislosti s jeho postupem v ukrajinské krizi. V platnost vstoupí v pátek, informovala Rada EU.

Sankce se mimo jiné týkají přístupu na finanční trhy, obchodu se zbraněmi či dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl.

12:28

V zemi de facto do určité míry panuje dvojvládí. Parlament dnes zamítl Jaceňukovu rezignaci, na druhou stranu kabinet minulý týden potvrdil ve funkci úřadujícího premiéra Volodymyra Hrojsmana.

Ten ke svému "jmenování“ uvedl, že bude působit jako prozatímní premiér i během doby, než parlament posoudí Jaceňukovu rezignaci.

12:11

Ukrajinský parlament dnes zamítl rezignaci premiéra Arsenije Jaceňuka. Informovala o tom agentura Reuters.

Premiér podal minulý týden demisi po odchodu dvou politických stran z vládní koalice.

Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014)
Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014) | Foto: Reuters
11:40

Ruský úřad pro ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor oznámil, že zastavil dovoz džusů z Ukrajiny. Podle něj text na etiketách neodpovídá nařízením.

Moskva rozhodnutí zveřejnila krátce po dalším zpřísnění západních sankcí.

10:53

Ukrajinská armáda na jeden den pozastavila své operace na východě, aby umožnila mezinárodním expertům přístup na místo pádu malajsijského letadla. Podle agentury AFP to oznámil mluvčí ukrajinských ozbrojených sil.

"Dnes bude platit příměří na žádost generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby byla umožněna práce expertů v oblasti zřícení letadla," prohlásil armádní mluvčí Oleksij Dmytraškovskyj. "Vrchní velení protiteroristických operací rozhodlo vyhlásit den klidu zbraní a zastavení bojů."

10:32

Jaké jsou údajně podrobnosti vyjednávání, jež je nyní kvůli sestřelení malajsijského boeingu na mrtvém bodě?

Podle zdrojů blízkých jednání, na něž se The Independent odvolává, by v první fázi bylo nezbytné, aby Rusko přestalo finančně a vojensky podporovat separatisty. Prezident Petro Porošenko by se pak měl vzdát plánů na vstup Ukrajiny do NATO.

Ruský gigant Gazprom by následně uzavřel s ukrajinským Naftogazem dlouhodobou smlouvu o dodávkách zemního plynu. Kyjev by navíc dostal od Moskvy miliardové odškodnění za umístění Černomořské flotily na Krymu. Od anexe poloostrova totiž peníze do ukrajinského rozpočtu netečou.

Plán je - i navzdory posledním událostem - stále na stole. "Je v zájmu všech dohodnout se."

10:28

Německo a Rusko údajně tajně pracovaly na mírovém řešení situace na Ukrajině a ukončení mezinárodního napětí, píše britský list The Independent.

Podle něj kancléřka Angela Merkelová a prezident Vladimir Putin chtěli uklidnit situaci na hranicích Ukrajiny a podpořit ekonomický růst zadlužené země.

List ale upozorňuje, že plán měl háček. Pokud by byl přijatelný pro Rusko, mezinárodní společenství by zřejmě muselo přehodnotit svůj postoj k nezávislosti Krymu a jeho anexi Ruskem.

Foto: Reuters
10:02

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že v Kyjevě zadržela obyvatele Luhanské oblasti. Muž se podle ní účastnil bojů na východě země, když údajně působil jako jeden z ostřelovačů samozvané "Luhanské lidové republiky".

09:47

Ruské okupační úřady na Krymu zbavily funkce "prvního vicepremiéra" Rustama Těmirgalijeva, jednu z vůdčích osobností březnové anexe.

Sergej Aksjonov, úřadující krymský gubernátor dosazený Moskvou, oznámil, že důvodem je skutečnost, že si Těmirgalijev "spletl státní službu se soukromým byznysem".

Foto: Reuters
09:23

Rusko hledá spojence pro svůj plán vyslat na jihovýchod Ukrajiny "humanitární misi". Ministr zahraničí Sergej Lavrov během jednání se svým čínským protějškem prohlásil, že jedním z nich by mohl být Peking.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
09:06

Ekonomické sankce proti Rusku se dotknou i evropských firem, podobný krok totiž nikdy není bezbolestný.

"Velký dopad ale budou mít hlavně na Rusko. To je v tomto případě slabší partner," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Karel Svoboda z Karlovy univerzity, který se zaměřuje na současný ekonomický vývoj Ruska.

08:51

Na Ukrajině se podle zpravodajského serveru Vkulake rozmáhá nový byznys. Podnikavci údajně nabízejí zájemcům adrenalinové exkurze do východoukrajinských měst osvobozených od povstalců.

Za tisíc hřiven, tedy asi 1700 korun, se lze zúčastnit dvouhodinové exkurze do někdejší povstalecké bašty Slavjansku, osvobozené počátkem července.  Až na osminásobek se prý může vyšplhat cena za návštěvu míst bezprostředně sousedících s oblastmi bojů. Tam prý turisté obdrží plné bezpečnostní vybavení včetně neprůstřelných vest, pokud si ovšem připlatí.

08:48

Rusko se obává, že se Kyjev snaží zničit důkazy ukazující na jeho roli při katastrofě malajsijského letadla na východě Ukrajiny. V debatě na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku řekl stálý ruský zástupce Vitalij Čurkin.

Zahraniční experti se ani po dvou týdnech od neštěstí nemohou dostat k troskám.

Trosky letu MH17.
Trosky letu MH17. | Foto: Reuters
08:46

Nejprve krátké shrnutí:

Úderem čtvrtečního poledne vyprší lhůta, do níž se mají členské státy Evropské unie vyjádřit k novým sankcím.

Ty se mimo jiné vztahují na Alexeje Gromova, vicekancléře prezidenta Vladimira Putina, a oligarchy blízké Kremlu Arkadije Rotěnberga, Jurije Kovalčuka a Nikolaje Šamalova.

Vedoucí představitelé skupiny sedmi hospodářsky nejmocnějších států světa G7 navíc Moskvu varovali před dalšími restrikcemi.

08:45

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes budeme sledovat dění kolem rusko-ukrajinské krize a vyšetřování pádu malajsijského boeingu.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 31. 7. 2014 20:40
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy