Proč nepadl? Most z časů císaře udržel obří zátěž. Použili kvalitní ocel, míní expert

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
1. 8. 2019 15:18
Měl vydržet 250 tun, přesto se nezřítil ani při téměř dvojnásobném zatížení. Ocelový most v Petrově nad Desnou stojí na Šumpersku od roku 1906. Pracovníci z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) spolu s vědci ze stavební fakulty ČVUT se na něm rozhodli vyzkoušet, jaký tlak unese. Konstrukci, která byla předem určená k demolici, nejprve vyztužili speciální technologií, díky níž měl podle výpočtů unést 250 tun. Most však k překvapení inženýrů nespadl ani při postupném zatížení až 455 tun, vydržel i nárazy betonových panelů, a nakonec tak přistoupili stavaři ke klasické demolici.

Protože byla konstrukce podle ŘSD v havarijním stavu, rozhodli se stavaři přistoupit na konci letošního července ke kontrolované demolici. Ještě předtím ovšem most ve spolupráci s vědci z ČVUT vyztužili speciální technologií SMA (Shape Memory Alloys), díky které měla konstrukce namísto 160 tun unést 250 tun zátěže.

"Jedná se o první reálné použití SMA na mostní konstrukci na světě. Materiály s touto schopností jsou výjimečné svými možnostmi deformace (zkrácení) po jejich zahřátí současně s jejich velmi vysokou pevností," uvádí k nové technologii ČVUT.

Video: Aktuálně.cz

To v praxi umožňuje tyto materiály použít jako externí předpětí, které lze jednoduše aktivovat a upevnit na konstrukci. "Na mostě byl tento prvek nainstalován na příčníku a díky předpětí se původně tahové namáhání pohybuje v tlakové oblasti. To je zejména významné pro eliminaci rizika únavového porušení," uvádí dál vysoká škola.

Dva jeřáby tak začaly na uzavřený most nakládat železobetonové panely a poté i pytle s kamením. Celou konstrukci detailně snímala řada čidel s přesností na mikrometry a vědci čekali, kdy se most zřítí na připravené nosníky. Nestalo se.

Po zpevnění vydržel 113 let starý most z mostárny bratří Kleinů 455 tun zátěže. Podle docenta ČVUT Pavla Ryjáčka se most prohnul o 62,5 milimetru. Když už nebylo kam další pytle pokládat, zkusili do konstrukce stavaři několikrát marně udeřit betonovými panely připevněnými na jeřábu.

"Ten nejvíce zatížený příčník v celé konstrukci mostu byl zesílen technologií SMA," vysvětluje pro Aktuálně.cz Ryjáček a dodává, že z jeho pohledu technologie funguje skvěle. To je jeden z důvodů, proč mohl podle docenta most vydržet i téměř dvojnásobnou zátěž, než vědci čekali. Dalším mohlo být využití kvalitnějšího materiálu v místech, kde je na konstrukci kladen největší tlak.

Vědci totiž mohou stavět odhady nosnosti pouze z údajů vycházejících ze vzorků, které odeberou. "Naši předkové mohli dát doprostřed rozpětí lepší plechy a na okraji, kde jsme mohli vzorky odebrat, tak tam mohli dát ty méně kvalitní," vysvětluje Ryjáček.

Poté co test skončil, začaly jeřáby stovky tun závaží z mostu zase odklízet. Podle odborníka ze stavební fakulty byl ovšem most během testu nevratně poškozen. V praxi by mohl podle Ryjáčka dál sloužit, ovšem s nižší únosností, či jen jako lávka pro pěší.

Celá stavba bude nahrazena novým železobetonovým mostem, který začne ŘSD stavět bezprostředně po destrukci stávajícího mostu. "Termín realizace nového mostu je stanoven na šest měsíců s cílem zprovoznění ještě před letošní zimní sezonou," uvedl Radek Mátl pověřený řízením ŘSD.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 57 milionů hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,3 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,3 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu.

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy