Levnější internet? Úřad by chtěl výrazně ušetřit, ale nemůže

Jiří Hovorka Jiří Hovorka, Jan Klesla
23. 6. 2014 11:10
Na ministerstvu financí opět probíhá tendr na datové propojení úřadů. Výsledná cena klesla z 66 na 12 milionů korun ročně, také nyní bude ale tendr řešit antimonopolní úřad.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Přes čtyřicet milionů korun ročně může jen na připojení k internetu ušetřit ministerstvo financí. Dnes platí za 348 datových přípojek pro své úřady v celém Česku přibližně 66 milionů korun ročně. Ze soutěže zahájené počátkem dubna ale vyšla podstatně nižší cena – zhruba 12 milionů.

Soutěž, ve které uspěl hlavně operátor O2, však zatím výrazné zlevnění nepřinese. Stejně jako loni napadl výsledek soutěže u antimonopolního úřadu jeden z neúspěšných uchazečů. Tentokrát je to ostravská telekomunikační firma ha-vel internet. Otočily se tak role z loňského září, kdy uspěl právě ha-vel a zakázku prostřednictvím dceřiné společnosti Internethome úspěšně zpochybnilo O2.

Firma ha-vel si nyní stěžuje, že O2 zneužilo svého vlastnictví většiny pevných sítí v Česku. Samo nabídlo ministerstvu nižší maloobchodní cenu, než jakou dává v rámci povinné velkoobchodní nabídky menším firmám, jako je právě ha-vel. A ty jí tak neměly šanci konkurovat. „Jsme přesvědčeni, že jednoznačně došlo k porušení zákona a zneužití dominantního postavení na trhu, na což jsme poukázali u antimonopolního úřadu a poukážeme i u ministerstva financí. V rámci transparentnosti a nediskriminace – ať již zřejmé, či skryté – budeme požadovat, aby nabídka O2 byla vyřazena z hodnocení,“ prohlašuje jednatel společnosti Pavel Halfar.

Boj o zakázky se přiostřuje

O2 se k celé věci nechce vyjadřovat s tím, že nekomentuje obchody, které ještě nebyly uzavřeny. Ani ministerstvo financí podrobnosti k celému tendru zatím neuvádí. „V současné době běží lhůta pro podání námitek proti rozhodnutí zadavatele o výběru nejvhodnější nabídky. K dnešnímu dni ministerstvo financí obdrželo jednu námitku, kterou zpracovává,“ uvedl na konci minulého týdne Michal Žurovec z tiskového oddělení.

Výsledky tendru ukazují vyostřování souboje telekomunikačních firem o státní zakázky a zvyšující se tlak na cenu. Především u O2, které nyní účtuje ministerstvu přes 30 milionů korun ročně, a na stížnosti konkurenta tak díky odložení nové smlouvy s nižšími cenami paradoxně vydělá. V loňském tendru nabídlo O2 za 127 přípojek jen 6,9 milionu, ale prohrálo s konkurencí, jež nabídla jen 4,5 milionu. Letos pak operátor, kterého mezitím koupila skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, šel ještě níže a získal dokonce větší počet, tedy 129 přípojek za necelých 4,6 milionu korun.

Další z tradičních velkých dodavatelů GTS, která letos fúzuje s T-Mobilem, spadla loni z dodávek za 12,8 milionu Kč na pouhých 400 tisíc a letos neuspěla vůbec. Polepšily si však T-Systems ze stejné stáje, které se už s T-Mobilem spojily. Loni vysoutěžily 12 přípojek, operátor jich letos získal 56. Podobně Dial Telecom loni v prvním tendru spadl z 26 na 14 přípojek, nyní jich má dodávat 43.

Naopak zcela neuspěla ČD Telematika a pohoršili si loňští vítězové: České Radiokomunikace ze 191 na 95 přípojek a ha-vel ze 117 na pouhých 25. U 103 přípojek vyhraných O2 je ale ha-vel na druhém místě, a právě proto tendr napadá pro nekonkurenční rozdíl v cenách. Pro ha-vel jde přitom o nečekanou situaci, obvykle bývá u podobných zakázek v roli vítěze, který čeká na potvrzení výsledků od antimonopolního úřadu.

Úspory v řádech stamilionů

Podobně je tomu také například v řádově větším tendru projektu centrálních nákupů telekomunikačních služeb, který po letech odkladů spustilo ministerstvo vnitra (takzvané Komunikační infrastruktury veřejné správy – KIVS).

Jeho první dvě části se vysoutěžily v lednu, uspěl především právě ha-vel a ceny dvouletých smluv spadly z celkových 118 milionů korun na necelých 34 milionů. Ministerstvo ale aukce zastavilo a nyní je přezkoumává.

Státní správa vydá ročně za nákup datových telekomunikačních služeb bez volání ročně zhruba 1,1 miliardy korun s DPH. Pokud by byly všechny tendry podobně úspěšné, roční úspory by se mohly pohybovat kolem tři čtvrtě miliardy.

Text vyšel v pondělním vydání deníku Insider a také v pondělních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy