Hradec Králové/Praha - Vítězem miliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva od roku 2015 je společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Z 30 dosud uzavřených smluv na jednotlivých územních jednotkách má Uniles podepsáno osm smluv.
Celkem se soutěžilo o 33 kontraktů pokrývajících asi pětinu lesů podniku. Uvedl to ve středu mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. LČR patří polovina lesů v zemi.
Za Babišovým Unilesem se umístily se čtyřmi kontrakty společnosti Petra, Kloboucká lesní a LST. Celkem si kontrakty zatím rozdělilo 11 subjektů. Lesy ČR podepisovaly smlouvy výhradně s vítězi tendrů. "Naším cílem je vyhnout se jakémukoliv podezření z korupce či spekulacím o průběhu tendrů," uvedl k tomu generální ředitel LČR Daniel Szórád.
Úspěch Babišovy společnosti přesto dnes kriticky komentovaly opoziční strany. Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury je vítězství firmy Uniles dalším příkladem kolosálního střetu zájmů. "V normálně fungující demokratické zemi by bylo něco takového nepředstavitelné," uvedl v prohlášení pro ČTK
"Bože, to je překvapení!! Kdo by to byl řekl?? Konečně se nekrade a veřejné zakázky jsou transparentní. Ano, bude líp. Agrofertu určitě...," napsal k tomu na Facebooku první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Vše se stihne
Ještě jednu smlouvu by LČR měly podepsat tento týden. Na zbývající dvě dosud nepodepsané části veřejné zakázky podali účastníci tendru námitky. Lesy ČR námitky odmítly a stěžovatelé se obrátili na antimonopolní úřad. "Termín uzavření smluv pro tyto dvě části tedy závisí na dalším postupu ÚOHS," uvedl Boublík. Podle informací ČTK na dvou námitkami napadených jednotkách vyhrály Uniles a LST. Pro Uniles představují vyhrané jednotky potenciální roční těžbu asi 300 000 metrů krychlových dřeva.
Lesy ČR odmítly obavy některých subjektů a lidí z lesnického a dřevařského sektoru, že v podepisování smluv má podnik velký časový skluz. "Práce ve spravovaných lesních porostech tak budou v těch lokalitách, které jsou předmětem dané veřejné zakázky, v novém roce bez přerušení kontinuálně pokračovat," uvedl Szórád. Obavy z průtahů při podpisu smluv a nedostatku dřeva na začátku roku nedávno v MF Dnes vyslovila Zdeňka Besedová ze Společenstva dřevozpracujících podniků.
Při tendru, který byl vypsán v červenci, se na 27 jednotkách soutěžila takzvaná komplexní zakázka na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva na léta 2015 až 2019. Na další tři jednotky LČR zkušebně vypsaly tendr, kde se na dobu jednoho roku odděleně vypsaly soutěže jen pěstební práce a jen na těžební práce s prodejem dříví. Předpokládaná cena soutěžených lesnických prací byla asi dvě miliardy korun. Do tzv. velkého tendru 2015+ a do jednoročních tendrů přišlo Lesům ČR 277 nabídek od 37 firem. Pouze tendru 2015+ se účastnilo 33 firem, které dohromady daly 235 nabídek.
Pětiletý tendr 2015+ navazuje na tendry 2014+ a 2013+, při nichž se soutěžilo o práce vždy zhruba na pětině území státních lesů. Výjimkou byla soutěž o celé území v tendru 2012+, kdy Lesy ČR zavedly takzvaný senátní cyklus, při němž se každý rok soutěží o pětinu území. V loňském tendru 2014+ byla nejúspěšnější Stora Enso Wood Products Ždírec, která zvítězila na šesti jednotkách, za ní byla firma PROGLES s pěti kontrakty.
Lesy ČR do konce října vytvořily hrubý zisk 5,65 miliardy korun, celoročně plánují rekordní zisk 5,68 miliardy korun. Těžba by měla letos dosáhnout 8,017 milionu metrů krychlových po loňských 8,04 milionu metrů krychlových. Většinu lesnických a těžebních prací v lesích podniku na základě soutěží dělají soukromé firmy.