Hannover - Německá kancléřka Angela Merkelová a šéf Volkswagenu Martin Winterkorn zahájili v neděli největší světový veletrh výpočetní techniky CeBIT v Hannoveru důrazem na ochranu dat. Britský premiér David Cameron, který je letos hlavním hostem akce, vyzval k technologické spolupráci britských inovátorů se silným německým průmyslem.
Bezpečnost dat je podle Merkelové základní podmínkou rozvoje internetových služeb. "Jsem přesvědčena, že jsme teprve na počátku toho, co je nutné udělat," prohlásila kancléřka v zahajovacím projevu podle agentury DPA.
Hlavním tématem letošního CeBITu je "datability", jak organizátoři veletrhu označují schopnost zodpovědně zacházet s obrovským množstvím dat v kyberprostoru. Jednou z ústředních oblastí tak bude problém ochrany osobních dat, který se dostal do popředí v souvislosti s aférou kolem činnosti americké rozvědky NSA či s hackerskými útoky. V souvislosti s aférou kolem dat ukradených z NSA se ukázalo, že rozvědka údajně sledovala i telefon kancléřky Merkelové.
Winterkorn vyzval k vytvoření aliance automobilek ve prospěch vyvinutí ochrany dat uživatelů v budoucích elektronicky komunikujících automobilech. "Automobil se nesmí stát datovou chobotnicí," řekl Winterkorn. Volkswagen hodlá podle něj vybavovat své vozy technologií proti řadě dopravních rizik, chce ale chránit i jejich řidiče a cestující před hrozbou zneužití dat, uvedl šéf firmy. "V tomto směru potřebujeme od automobilového průmyslu určitý závazek," dodal.
Automobilky se mají v blízké budoucnosti elektronicky propojovat se sebou navzájem a s dopravními systémy, aby se byly schopny vyhnout nehodám nebo dopravním zácpám. To ale mohou vlády zneužít k posílení dozoru nad občany.
"Říkáme ano bezpečnosti a pohodlí. Říkáme ale ne poručníkování a velkému bratru!" prohlásil Winterkorn.
Británie jako nejinovativnější země ze skupiny nejvyspělejších ekonomik G8 hodlá usilovat o úzkou spolupráci s Německem na poli výzkumu a výroby, řekl Cameron při slavnostním zahájení veletrhu. Podle něj bude velmi výhodné propojit britský důvtip a tvořivost s německou průmyslovou kulturou, dodal. Britové jsou letos na CeBITu jedním z největších vystavovatelů.
Organizátoři očekávají, že na CeBIT dorazí stejně jako loni kolem 230 000 návštěvníků. Na veletrhu bude vystavovat kolem 3400 podniků ze 70 zemí, mezi nimi i 300 nových inovativních firem.
Poprvé od roku 2008 budou němečtí vystavovatelé tvořit méně než polovinu všech účastníků na veletrhu. Po Německu má druhou největší účast Čína s 500 vystavovateli, následuje Británie se 130 firmami. Své stánky na CeBITu představí i 24 českých subjektů.