Lidé využívají možnosti odložit splácení úvěrů. Banky evidují téměř 140 000 žádostí

ČTK ČTK
6. 4. 2020 17:39
Banky k pondělní obdržely téměř 140 000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními na zabránění šíření koronaviru. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace mezi členským bankami. Všechny dotázané banky, které představují dohromady drtivou většinu trhu, se řídí doporučením asociace z 12. března a odklady splátek poskytují.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Z žádostí jsou podle asociace dvě třetiny již vyřízeny, tedy zadány do systému a žadatelé jsou o odložení informováni. Žádosti banky vyřizují během několika hodin až několika dní, zpravidla však nejdéle do týdne.

Většina žádostí o odklad se týká spotřebitelských úvěrů (60 procent), dalších 30 procent žádostí tvoří hypoteční úvěry, deset procent jsou potom úvěry pro podniky. Velké banky obdrží i tisíce žádostí denně, u menších to jsou stovky. Lidé žádají o odklad spíše ve všední dny než o víkendech.

Banky zpracovávají žádosti průběžně, některé (zejména velké banky) s pomocí robotů. Odklady jsou v tuto chvíli většinou o tři měsíce, některé banky ale nabízejí možnost úvěr odložit i o pět či šest měsíců.

Všechny banky se připravují na zákon o moratoriu na splátky, kde si dlužník bude moci vybrat mezi třemi a šesti měsíci odkladu. "V úterý bude zákon projednáván Poslaneckou sněmovnou. Očekáváme, že zákon bude schválen a nabude účinnosti ve velmi krátké době. Předpokládáme, že většina dlužníků využije maximální lhůty a splátky si odloží o šest měsíců," upozornil poradce asociace Vladimír Staňura.

Nejlepší postup pro dlužníka je podle něj sledovat webové stránky své banky. Banky tam nabízejí jednoduché postupy a formulář k vyplnění. Protože rozhodující je nyní rychlost této formy pomoci občanům a podnikatelům vyrovnat se s důsledky pandemie koronaviru, nebudou banky zkoumat 'oprávněnost' žádosti klientů, dodal.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy