Pražské letiště bude nabízet pouze vejce z bezklecových chovů

on spi on, spi
Aktualizováno 31. 7. 2018 10:30
Mluvčí Letiště Praha potvrdila, že společnost začne nakupovat šest tisíc vajec týdně z českého bezklecového chovu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Všechny restaurace spadající pod Letiště Praha, a. s., budou nově při přípravě jídla používat pouze vejce od nosnic, které nežijí v klecích. Společnost se tak přidává k řetězcům, které se zavázaly ukončit prodej vajec z klecových chovů. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

"Již od tohoto týdne budeme odebírat 100 procent vajec z bezklecových chovů," říká pro Aktuálně.cz mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Podle ní bude letiště nakupovat šest tisíc vajec týdně od jediného českého dodavatele.

Řetězce jako Lidl, Globus, Rohlík.cz, Kaufland, Penny Market, ale i Ahold a Tesco se již dříve zavázaly, že nejpozději do roku 2025 ukončí prodej vajec z klecových chovů.

Téma klecových chovů a podmínek, ve kterých slepice žijí, je v médiích probíráno od června, kdy aktivisté ze skupiny Obraz - Obránci zvířat ukázali záběry zubožených zvířat. Od klecových chovů upustil již dříve například fastfoodový řetězec McDonald’s, který používá vejce od nosnic v halách na podestýlce.

Síť KFC se na podobný krok chystá."Vejce dočasně odebíráme z klecových chovů, ale připravujeme odběr z volného chovu, na který bychom chtěli přejít co nejdříve," uvedl Peter Adamec, manažer marketingu KFC.

Životní prostor o velikosti papíru A4. Jak slepice snáší klecové chovy? | Video: OBRAZ - Obránci zvířat
 

Právě se děje

před 30 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy