reklama
 
 

Kvůli EET už přišla kontrola k 3000 podnikatelům, problémy našla jen u osminy

30. 1. 2017
Do systému EET se zatím zapojilo 45 576 podnikatelů, další fáze odstartuje v březnu. Dnes má dorazit stopadesátimiliontá účtenka. Do konce týdne vydá ministerstvo financí metodické stanovisko ohledně plateb kartou na internetu.

Praha – Finanční správa provedla od zahájení elektronické evidence tržeb (EET) 2951 kontrol, v jejichž rámci odhalila 367 porušení pravidel. Z toho 257 zjištění předali kontroloři do správního řízení. Na dnešním semináři k EET to uvedl šéf finanční správy Martin Janeček. Elektronická evidence tržeb začala 1. prosince pro stravovací a ubytovací služby.

"Dosavadní šetření v terénu prokázala, že drtivá většina podnikatelů se na evidenci připravila. Finanční i celní správa se seznamuje se všemi potenciálními prodejními místy. Takže nyní nedochází k tomu, že bychom se zaměřovali jen na ta problematická místa," uvedl Janeček.

Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb hrozí pokuta až 500 000 korun nebo až uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.

Ministerstvo financí očekává, že v systému EET dnes bude zaevidována stopadesátimiliontá účtenka. Podle údajů na serveru Etržby.cz zaznamenala finanční správa do neděle přes 147,8 milionu účtenek.

Z údajů dále vyplývá, že tržby aktuálně eviduje 45 576 podnikatelů. Finanční správa zatím přidělila 83 814 autentizačních údajů – v tom jsou zahrnuti podnikatelé z první i druhé vlny EET.

Druhá vlna evidence tržeb se od 1. března dotkne zhruba 250 000 firem a podnikatelů v maloobchodu a velkoobchodu. Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová dnes opět vyzvala podnikatele, aby žádost o registraci k EET nenechali na poslední chvíli. "Do startu druhé fáze evidence tržeb zbývá jen 22 pracovních dnů," upozornila. První fáze EET se od prosince týkala zhruba 40 000 podnikatelů.

Schillerová dále upozornila, že do konce týdne vydá ministerstvo financí metodické stanovisko ohledně plateb kartou na internetu. "Půjde o to, k jakému okamžiku bude vydávána účtenka," uvedla.

Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

autoři: ČTK, Ekonomika | 30. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama