Kvůli EET už přišla kontrola k 3000 podnikatelům, problémy našla jen u osminy

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 1. 2017 13:25
Do systému EET se zatím zapojilo 45 576 podnikatelů, další fáze odstartuje v březnu. Dnes má dorazit stopadesátimiliontá účtenka. Do konce týdne vydá ministerstvo financí metodické stanovisko ohledně plateb kartou na internetu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Finanční správa provedla od zahájení elektronické evidence tržeb (EET) 2951 kontrol, v jejichž rámci odhalila 367 porušení pravidel. Z toho 257 zjištění předali kontroloři do správního řízení. Na dnešním semináři k EET to uvedl šéf finanční správy Martin Janeček. Elektronická evidence tržeb začala 1. prosince pro stravovací a ubytovací služby.

"Dosavadní šetření v terénu prokázala, že drtivá většina podnikatelů se na evidenci připravila. Finanční i celní správa se seznamuje se všemi potenciálními prodejními místy. Takže nyní nedochází k tomu, že bychom se zaměřovali jen na ta problematická místa," uvedl Janeček.

Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb hrozí pokuta až 500 000 korun nebo až uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.

Ministerstvo financí očekává, že v systému EET dnes bude zaevidována stopadesátimiliontá účtenka. Podle údajů na serveru Etržby.cz zaznamenala finanční správa do neděle přes 147,8 milionu účtenek.

Z údajů dále vyplývá, že tržby aktuálně eviduje 45 576 podnikatelů. Finanční správa zatím přidělila 83 814 autentizačních údajů – v tom jsou zahrnuti podnikatelé z první i druhé vlny EET.

Druhá vlna evidence tržeb se od 1. března dotkne zhruba 250 000 firem a podnikatelů v maloobchodu a velkoobchodu. Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová dnes opět vyzvala podnikatele, aby žádost o registraci k EET nenechali na poslední chvíli. "Do startu druhé fáze evidence tržeb zbývá jen 22 pracovních dnů," upozornila. První fáze EET se od prosince týkala zhruba 40 000 podnikatelů.

Schillerová dále upozornila, že do konce týdne vydá ministerstvo financí metodické stanovisko ohledně plateb kartou na internetu. "Půjde o to, k jakému okamžiku bude vydávána účtenka," uvedla.

Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy