reklama
 
 

Menší e-shopy kvůli EET zruší platbu kartou. Změna by pro ně byla drahá, říkají zástupci obchodů

19. 1. 2017 17:34
Zástupci e-shopů se obávají, že menší obchodníci nebudou chtít do změny související s EET investovat a nakupování na internetu tak čeká krok zpět. Stěžují si také na to, že do dnešní doby finanční správa nevydala jasnou metodiku, jak u plateb přes různé platební brány postupovat.

Praha - Řada menších tuzemských e-shopů od března, kdy pro ně začne platit elektronická evidence tržeb (EET), zruší možnost platby kartou, aby se této povinnosti vyhnuly. Implementace systému by pro internetové obchody byla totiž příliš nákladná. Agentuře ČTK to řekl Michal Bilka, který má zavedení EET na starosti v největším tuzemském slevovém portálu Slevomat.cz.

Stejný názor má i šéf Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška. Podle něj nyní čeká na provozovatele e-shopů velký úkol, jak k implementaci EET přistoupit. "Bohužel, musíme se obávat, že především menší e-shopy se rozhodnou raději on-line platby ze své nabídky stáhnout. To je samozřejmě krok zpátky, který poškodí také zákazníky. Ti u internetových obchodů oceňují rychlost a pohodlí nákupu, platby kartou on-line v posledních letech významně rostly," řekl Vetyška.

Podle Bilky navíc do dnešní doby finanční správa nevydala jasnou metodiku, jak u plateb přes různé platební brány postupovat. Doslovný výklad zákona podle něj znamená posílat údaje do EET už v okamžiku kliku na tlačítko zaplatit. V tu chvíli přitom není vůbec jasné, že platba projde. Druhý výklad říká, že stačí údaje do EET poslat až v okamžiku potvrzení platby ze strany platební brány.

"V této nejistotě se tedy hlavně menším e-shopům těžko rozhoduje, jaké řešení zvolit. Očekáváme tedy, že vzestup podílu plateb kartou v českém e-commerce se letos výrazně zabrzdí," dodal Bilka.

Podle šéfa finanční správy Martina Janečka ale není možné čekat až na potvrzení platby od banky, která platby pro e-shop zpracovává, k té totiž většinou dochází až se zpožděním. "Zákon o evidenci tržeb stanoví, že poplatník je povinen zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě správci daně a vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne, nejpozději při uskutečnění evidované tržby," řekl Janeček v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Účtenku tak podle něj mají e-shopy vystavovat například v okamžiku přijetí objednávky. "Další možnou variantou je technické řešení, které umožní odeslání datové zprávy a vystavení účtenky automaticky zabezpečit v zákonem stanoveném limitu, tj. nejpozději v okamžiku vydání příkazu k provedení platby," dodává Janeček.

Platbu kartou on-line podle údajů srovnávače cen Zboží.cz využívá sedm procent zákazníků, 35 procent Čechů preferuje dobírku, 32 procent využívá bankovní převod, pětina lidí platí při osobním převzetí.

Ministerstvo financí dnes uvedlo, že autentizační údaje si zatím vyzvedlo pouze 20 000 ze zhruba 250 000 maloobchodníků, kterým vzniká povinnost evidovat ve druhé fázi od března. "To je skutečně alarmující číslo, proto znovu apeluji na všechny podnikatele, aby přípravu neodkládali na poslední chvíli," řekla náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

Zbylých 230 000 podnikatelů má na přípravu EET 28 pracovních dnů. "Podle nás je to na samé hranici možností. Pokud by vše mělo jít plynule, muselo by o autentizační údaje žádat od nynějška zhruba 10 000 podnikatelů denně," uvedl Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka. Probíhající EET fórum v Olomouci podle něj ale ukazuje, že přístup podnikatelů je velmi laxní.

V EET se neevidují platby za zboží hrazené převodem na účet, inkasem či složenkou. Neevidují se ani dobírky, pokud je tržba prodejci zasílána na účet. Povinnost elektronické evidence se ale vztahuje na platby za zboží zaplacené kartou přes internet.

autoři: ČTK, Ekonomika | 19. 1. 2017 17:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama