Dvojnásobný nárůst tržeb díky EET? Zkoumali jsme jen čtyři procenta podniků, přiznalo ministerstvo

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
25. 1. 2017 17:20
Ministerstvo financí po týdnu vysvětlilo, kde vzalo čísla, kterými se pochlubil Andrej Babiš. Ukazoval na nich, že podle něj EET funguje. Finanční správa zkoumala data od čtyř procent restaurací a hotelů. Podle ministerstva to stačí.
Andrej Babiš a EET v praxi
Andrej Babiš a EET v praxi | Foto: ČTK

Praha – Tržby v restauracích vzrostly po zavedení elektronické evidence tržeb na dvojnásobek, ohlásil před týdnem ministr financí Andrej Babiš. Teprve nyní ale jím vedené ministerstvo financí vysvětlilo, jak k tomuto číslu došel.

"Finanční správa se v lednu 2017 podrobně zaměřila na náhodný vzorek 1600 restaurací a hotelů," říká Michal Žurovec, mluvčí ministerstva. Zmíněný počet podniků představuje zhruba čtyři procenta těch, kteří se do EET v první vlně zapojili.

"Tento vzorek restaurací a hotelů vykazoval v průběhu prosince 2015 tržby 263,6 milionu a v prosinci 2016 vykazoval tržby 527,4 milionu korun," říká Žurovec. Čtyři procenta zkoumaných restaurací lze podle něj z hlediska statistických zkoumání považovat za vysoce vypovídající podíl.

"Vzhledem k tomu, že finanční správa v prosinci 2015 nedisponovala elektronickou evidencí tržeb, tržby dotyčných subjektů za prosinec 2015 bylo nutné vyhledávat v příslušných výkazech individuálně s mimořádnou pracností," dodal Žurovec. Data pocházejí z finančních úřadů ze všech krajů.

Minulý týden Babiš oznámil, že evidované tržby za prosinec 2016 dosáhly téměř 20 miliard korun, zatímco v prosinci 2015 to bylo jen deset miliard. "To jednoznačně vyvrací argument našich kritiků, že je EET pro podnikatele likvidační, a potvrzuje, že se jedná o zásadní krok k narovnání podnikatelského prostředí,“ doprovodil čísla komentářem Babiš.

Kritici ale jeho číslům nevěřili. "Nárůst tržeb o 100 procent je nesmysl. V současné době ještě nejsou k dispozici přesná data – například z přiznání k DPH nebo z daňových přiznání. V systému ADIS (systém ministerstva financí – poznámka redakce) jsou navíc značné duplicity dokladů a je tam zapojena i část firem z druhé vlny zavádění EET," namítal Boleslav Buzek, zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy