Kuba bojuje proti daňovým únikům. Nové švadleny, učitelé nebo restauratéři nedostanou povolení

ČTK ČTK
1. 8. 2017 20:36
Kubánská vláda pozastavila vydávání povolení k podnikání lidem, kteří si chtějí otevřít restauraci, pronajímat pokoje ve svém domě, poskytovat stavební práce, pracovat jako učitelé, pouličním prodavačům zemědělských a dalších produktů a některým profesím, jako je švadlena či realitní makléř. Lidé, kteří již povolení mají, mohou ve své činnosti pokračovat. Rozhodnutí má platit do doby, než budou zavedena opatření, která mají omezit porušování některých nařízení, například daňové úniky.
Kubánský prezident Raúl Castro.
Kubánský prezident Raúl Castro. | Foto: Reuters

Havana - Kubánská vláda pozastavila vydávání nových povolení k podnikání v některých oblastech, počínaje ubytovacími a restauračními službami, přes švadleny až po realitní makléře. Rozhodnutí má platit do doby, než budou zavedena opatření, která mají omezit porušování některých nařízení, například daňové úniky. Uvedla to v úterý agentura Reuters.

Vláda podle oznámení v listu Granma pozastavila vydávání povolení k podnikání lidem, kteří si chtějí otevřít restauraci, pronajímat pokoje ve svém domě, poskytovat stavební práce, pracovat jako učitelé, pouličním prodavačům zemědělských a dalších produktů a některým profesím, jako je švadlena či realitní makléř. Lidé, kteří již povolení mají, mohou ve své činnosti pokračovat.

Zatím není jasné, jak dlouho bude opatření v platnosti. List však napsal, že vláda neplánuje omezit rozvoj soukromého sektoru, který začal v roce 2010.

Počet soukromníku na ostrově se od roku 2010 více než ztrojnásobil na téměř 570 tisíc. To je zhruba 12 procent zaměstnaných.

Prezident Raúl Castro minulý měsíc v projevu v parlamentu uvedl, že vláda odhalila v soukromém sektoru několik nepravostí, od daňových úniků po používání zboží nezákonného původu. Těm je podle něj potřeba před další expanzí soukromého podnikání zamezit.

List Granma také napsal, že Kuba začne požadovat od některých podnikatelů, například od poskytovatelů ubytování, stavitelů a majitelů restaurací, aby používali bankovní účty, které bude moci prověřovat daňový úřad.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy