Kuba bojuje proti daňovým únikům. Nové švadleny, učitelé nebo restauratéři nedostanou povolení

ČTK ČTK
1. 8. 2017 20:36
Kubánská vláda pozastavila vydávání povolení k podnikání lidem, kteří si chtějí otevřít restauraci, pronajímat pokoje ve svém domě, poskytovat stavební práce, pracovat jako učitelé, pouličním prodavačům zemědělských a dalších produktů a některým profesím, jako je švadlena či realitní makléř. Lidé, kteří již povolení mají, mohou ve své činnosti pokračovat. Rozhodnutí má platit do doby, než budou zavedena opatření, která mají omezit porušování některých nařízení, například daňové úniky.
Kubánský prezident Raúl Castro.
Kubánský prezident Raúl Castro. | Foto: Reuters

Havana - Kubánská vláda pozastavila vydávání nových povolení k podnikání v některých oblastech, počínaje ubytovacími a restauračními službami, přes švadleny až po realitní makléře. Rozhodnutí má platit do doby, než budou zavedena opatření, která mají omezit porušování některých nařízení, například daňové úniky. Uvedla to v úterý agentura Reuters.

Vláda podle oznámení v listu Granma pozastavila vydávání povolení k podnikání lidem, kteří si chtějí otevřít restauraci, pronajímat pokoje ve svém domě, poskytovat stavební práce, pracovat jako učitelé, pouličním prodavačům zemědělských a dalších produktů a některým profesím, jako je švadlena či realitní makléř. Lidé, kteří již povolení mají, mohou ve své činnosti pokračovat.

Zatím není jasné, jak dlouho bude opatření v platnosti. List však napsal, že vláda neplánuje omezit rozvoj soukromého sektoru, který začal v roce 2010.

Počet soukromníku na ostrově se od roku 2010 více než ztrojnásobil na téměř 570 tisíc. To je zhruba 12 procent zaměstnaných.

Prezident Raúl Castro minulý měsíc v projevu v parlamentu uvedl, že vláda odhalila v soukromém sektoru několik nepravostí, od daňových úniků po používání zboží nezákonného původu. Těm je podle něj potřeba před další expanzí soukromého podnikání zamezit.

List Granma také napsal, že Kuba začne požadovat od některých podnikatelů, například od poskytovatelů ubytování, stavitelů a majitelů restaurací, aby používali bankovní účty, které bude moci prověřovat daňový úřad.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 42 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy