Kuba bojuje proti daňovým únikům. Nové švadleny, učitelé nebo restauratéři nedostanou povolení

ČTK ČTK
1. 8. 2017 20:36
Kubánská vláda pozastavila vydávání povolení k podnikání lidem, kteří si chtějí otevřít restauraci, pronajímat pokoje ve svém domě, poskytovat stavební práce, pracovat jako učitelé, pouličním prodavačům zemědělských a dalších produktů a některým profesím, jako je švadlena či realitní makléř. Lidé, kteří již povolení mají, mohou ve své činnosti pokračovat. Rozhodnutí má platit do doby, než budou zavedena opatření, která mají omezit porušování některých nařízení, například daňové úniky.
Kubánský prezident Raúl Castro.
Kubánský prezident Raúl Castro. | Foto: Reuters

Havana - Kubánská vláda pozastavila vydávání nových povolení k podnikání v některých oblastech, počínaje ubytovacími a restauračními službami, přes švadleny až po realitní makléře. Rozhodnutí má platit do doby, než budou zavedena opatření, která mají omezit porušování některých nařízení, například daňové úniky. Uvedla to v úterý agentura Reuters.

Vláda podle oznámení v listu Granma pozastavila vydávání povolení k podnikání lidem, kteří si chtějí otevřít restauraci, pronajímat pokoje ve svém domě, poskytovat stavební práce, pracovat jako učitelé, pouličním prodavačům zemědělských a dalších produktů a některým profesím, jako je švadlena či realitní makléř. Lidé, kteří již povolení mají, mohou ve své činnosti pokračovat.

Zatím není jasné, jak dlouho bude opatření v platnosti. List však napsal, že vláda neplánuje omezit rozvoj soukromého sektoru, který začal v roce 2010.

Počet soukromníku na ostrově se od roku 2010 více než ztrojnásobil na téměř 570 tisíc. To je zhruba 12 procent zaměstnaných.

Prezident Raúl Castro minulý měsíc v projevu v parlamentu uvedl, že vláda odhalila v soukromém sektoru několik nepravostí, od daňových úniků po používání zboží nezákonného původu. Těm je podle něj potřeba před další expanzí soukromého podnikání zamezit.

List Granma také napsal, že Kuba začne požadovat od některých podnikatelů, například od poskytovatelů ubytování, stavitelů a majitelů restaurací, aby používali bankovní účty, které bude moci prověřovat daňový úřad.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy