V exilu mě odmítali, protože jsem byla Castrová, říká Fidelova sestra. S bratrem nemluvila 52 let

Hana Vařáková
30. 11. 2016 20:00
Nemluvili spolu přes půl století – Fidel Castro a jeho sestra Juanita. Přesto když se dozvěděla o jeho smrti, podle svých slov cítila, že ztratila část sebe. Na pohřeb svého bratra na Kubu ale nepojede. Zůstává prý věrná kubánské exilové komunitě. Od šedesátých let žije v exilu ve Spojených státech.
Juanita Castrová
Juanita Castrová | Foto: ČTK

Coral Gables / Praha – "Neraduji se ze smrti žádného člověka. (…) Jako Fidelova sestra prožívám ztrátu člověka stejné krve, jako tomu bylo při úmrtí mých sourozenců Ramóna a Angelity," citoval Miami Herald Juanitu Castrovou, která žije v jihofloridském městě Coral Gables.

Fidela Castra mnozí Kubánci v americkém exilu proklínají jako despotu, který zničil životy spousty nevinných lidí a stovky tisíc Kubánců připravil o domov. A tak když se v sobotu rozšířila zpráva, že Castro zemřel, tisíce kubánských emigrantů vyrazily v Miami do ulic a slavily.

Fidelova sestra Juanita se však proti tomu ohradila s tím, že sice respektuje pocity každého člověka, ale nemůže přijmout, že lidé v ulicích slaví něčí smrt. "Není to poprvé, kdy něco takového prožívám. Když (Fidel) před deseti lety onemocněl, lidé mě málem zlynčovali, když jsem řekla, že se nemohu radovat z ničí nemoci či neštěstí. Je to nekřesťanské a nehumánní," uvedla Castrová v rozhovoru pro The New York Times.

Stejně jako velká část Kubánců i Juanita zpočátku svého bratra během revoluce koncem 50. let podporovala. Byla jí sympatická jeho snaha nastolit na Kubě sociální spravedlnost. A stejně jako stovky tisíc Kubánců byla vzápětí zklamaná, když se Fidel Castro prohlásil za komunistu a spojence Sovětského svazu.

Poslední léta, která prožila na Kubě, než ji v roce 1964 definitivně opustila, pomáhala svým krajanům uprchnout z "ostrova svobody". Také vedla nekonečné spory s Fidelem a lidmi z jeho okolí. Nelíbilo se jí zejména svévolné zadržování a věznění odpůrců nového režimu.

Svou vzájemnou nevraživost neodložili sourozenci Castrovi ani na pohřbu jejich matky v roce 1963. Juanita se krátce poté rozhodla pro emigraci. Poslední kapkou pro ni bylo, když jí jeden armádní úředník vynadal, že při bowlingu kouří chesterfieldky, americkou značku cigaret.

Po útěku z Kuby strávila nějaký čas v Mexiku. Vystupovala proti Castrovi v OSN i při dalších příležitostech. Po pár měsících v mexickém exilu se ale přestěhovala do Miami, kde žila početná kubánská menšina. Myslela si, že jako protirežimní aktivistka tam najde spojence. Zastánci tvrdé proticastrovské linie se však na ni koukali skrz prsty. "Odmítali mě, protože jsem byla Castrová," vzpomínala Juanita v listu The New York Times na svoje začátky v USA. V té době se od ní odvrátila také její rodina na Kubě.

Nyní třiaosmdesátiletá dáma se stále živě zajímá o politiku. Je stoupenkyní prezidenta Baracka Obamy a jeho politiky vůči Kubě. Naopak budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa označuje slovy "odporný" a "nechutný".

Vidí také určité paralely mezi Trumpem a svým bratrem. "Jediný rozdíl je, že jeden má miliony a druhý mozek," řekla Castrová. Bohužel však, jak vzápětí dodala, její bratr nevyužíval svou inteligenci ve prospěch Kuby.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy