Stovky Kubánců se zasekly na cestě do USA. Po Obamově změně imigrační politiky nevědí, jak dál

Simone Radačičová Simone Radačičová
18. 1. 2017 11:00
Americký prezident Barack Obama minulý týden náhle ukončil dlouholetou migrační politiku, kdy Kubánci, kteří se dostali na půdu USA, automaticky získali povolení k trvalému pobytu. Stovky Kubánců ale tato zpráva zaskočila na cestě do Spojených států, a zůstali tak uvázlí například v Mexiku. Není navíc jasné, zda nový americký prezident Donald Trump zruší Obamovo rozhodnutí. Komentátoři to ale vidí jako velmi málo pravděpodobné.
Kubánští migranti čekají na překročení mexicko-americké hranice.
Kubánští migranti čekají na překročení mexicko-americké hranice. | Foto: Reuters

Havana – Kubánec José Enrique Manresa doufal, že se mu po náročné cestě konečně podaří dostat do vysněných Spojených států. Jenže to se mu nakonec nepovedlo. Americký prezident Barack Obama minulý týden náhle ukončil dlouholetou politiku otevřených dveří, kdy Kubánci, kteří se dostali na půdu USA, automaticky získali povolení k trvalému pobytu.

"Strávili jsme šest dnů a nocí na cestě, překračovali jsme řeky, procházeli džunglí," svěřil se agentuře Reuters. "Všechno jsme prodali. Teď už nám nezbývá naděje," dodal Kubánec, který se s dcerou dostal až do mexického města Tapachula kousek od hranic s Guatemalou.

Na rodné Kubě prodal dům a všechno vybavení. Jeho měsíční mzda čítala jen 20 dolarů (v přepočtu asi 560 korun), a proto se rozhodl, že raději zkusí začít nový život v USA.

Nyní neví, co bude dělat – jestli se vrátí zpět na Kubu, nebo požádá o azyl v Mexiku.

Do podobné situace se dostaly stovky dalších Kubánců. Ty zaskočilo Obamovo rozhodnutí už během jejich cesty – do USA putují buď přes moře, nebo po souši. Nejprve odletí do Ekvádoru a poté pokračují přes Kolumbii, Střední Ameriku a nakonec Mexiko. Tam se ale stejně jako Manresa "zasekli" a nevědí, co dál dělat.

"Obamovo rozhodnutí zničilo naše sny," říká Yancy Riccardová, která na své cestě prošla Guyanou, Brazílií, Ekvádorem a Kolumbií. Obává se, že když se vrátí na Kubu, tak nenajde žádné zaměstnání.

Počet přistěhovalců vzrostl

Obama už přes dva roky usiluje o zlepšení vztahů s Kubou. S jejím lídrem Raúlem Castrem se v prosinci 2014 dohodli na vzájemném sblížení.

Washington poté uvolnil některá omezení obchodu či cestování na Kubu. Na "ostrov svobody" vstoupily americké firmy, jako je třeba Airbnb či Netflix, a obnovily se také pravidelné lety mezi oběma zeměmi. Přesto ale zůstalo v platnosti obchodní embargo.

Loni v březnu se pak Obama stal prvním prezidentem USA po téměř 90 letech, který na Kubu zavítal.

A minulý týden zrušil i zvláštní migrační režim, který Kuba dlouhodobě kritizovala.

"S kubánskými přistěhovalci budeme nyní zacházet stejně jako s imigranty z dalších zemí," uvedl Obama ve svém prohlášení. "Kubánští migranti, jako všichni jiní přistěhovalci, mohou i nadále požádat o politický azyl," dodal Jeh Johnson, americký ministr vnitřní bezpečnosti. Havana se navíc zavázala navrácené Kubánce přijímat zpět.

V předtuše, že Spojené státy jim "zavřou dveře", mnozí Kubánci uspíšili svůj odchod. Například v roce 2015 do USA z Kuby dorazilo na 40 tisíc lidí. Loni to bylo dalších 54 tisíc, oznámil nedávno Obamův poradce Ben Rhodes.

Trump zřejmě Obamovo rozhodnutí neodvolá

Není ale zatím jasné, zda nový prezident Donald Trump Obamův krok zruší. Komentátoři to vidí jako málo pravděpodobné − Trump svou předvolební kampaň postavil na odmítání imigrace a posílení hranic.

"Trump hovořil velmi vášnivě o tom, že je třeba kontrolovat imigraci. Takže se mi zdá, že by bylo pro něj politicky velmi složité odvolat Obamův krok," uvedl pro server Politico Jason Marczak, analytik z think-tanku Atlantic Council.

Fotograf Jan Šibík už 13 let dokumentuje svými fotkami život na Kubě. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

před 17 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 19 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy