Skalova firma koupila ikonickou stavbu československé architektury v roce 2016 za více než dvě miliardy korun, a odchází tedy se značným ziskem. Prodejní cena podle odborníků odráží skutečnost, že se v centru Prahy velké obchodní prostory prodávají jen výjimečně a nové se prakticky nestaví, napsaly HN.
Hospodářské noviny zprávu o prodeji Kotvy získaly z několika dobře informovaných zdrojů. Vedoucí marketingu PSN Kateřina Jukl a vedoucí komunikace za středoevropskou část Generali Marika Nicajasová informaci nechtěly komentovat.
Generali Real Estate je majitelem velkých budov výhradně v prémiových lokalitách měst jako Milán, Paříž nebo Berlín a při investicích ve střední Evropě sází na zhodnocení díky růstu zdejších ekonomik a cen. V době, kdy je evropské hospodářství v útlumu a úrokové sazby v eurozóně jsou záporné, potřebují firmy jako Generali pro miliardy eur od svých klientů najít zdroje stabilních výnosů, uvedly HN.
PSN vstoupila do povědomí veřejnosti v roce 2013 koupí Tančícího domu na nábřeží Vltavy. Vlastní také budovy v Pardubicích a Hradci Králové. Majitelé v Kotvě postupně zvedli nájmy, modernizovali prostory a s pomocí marketingu se snažili přilákat víc zákazníků, připomněly HN.
"PSN se podařilo do obchodního domu přivést nové značky a zvýšit celkový příjem. Díky tomu a díky všeobecnému zdražování nemovitostí v posledních letech lze očekávat, že prodá Kotvu se slušným ziskem," řekl HN Vítězslav Doležal, jeden z ředitelů CBRE, realitní firmy poskytující také poradenství pro komerční nemovitosti.
Nový majitel bude muset v investicích pokračovat, aby objekt obstál v konkurenci, kterou je mimo jiné moderní multifunkční centrum Palladium. Stavba z roku 2007 leží přímo proti Kotvě.
Kotva byla postavena v první polovině 70. let minulého století podle návrhu českých architektů Věry a Vladimíra Machoninových, v době otevření v roce 1975 šlo o největší obchodní dům v tehdejším Československu. Řadí se mezi nejvýznamnější české stavby ve stylu brutalismu a loni v dubnu byla prohlášena za kulturní památku.