V pražské tržnici objevili veterináři 80 kilogramů zkažených ryb

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 12. 2018 14:42
Veterináři spolu s policisty odhalili v pražských Malešicích při kontrole tržnice An Dong 80 kilogramů zkažených ryb. Provozovateli hrozí padesátimilionová pokuta, navíc šlo o jeho několikátý přestupek.
Zkažené ryby v malešovické tržnici.
Zkažené ryby v malešovické tržnici. | Foto: SVS

Loni u stejného obchodníka našli 200 kilogramů vepřového masa a mušlí se smyslovými změnami, letos v září 44 kilogramů mušlí a ryb neznámého původu, které také byly zkažené.

"Veterinární inspektoři u jednoho z prodejců zjistili, že uchovával k prodeji těla mrtvých nekuchaných sladkovodních ryb. Povrch těl byl zapáchající, oslizlý a měl změněnou barvu," uvedl mluvčí.

Stejný obchodník prodával živé ryby v nevyhovujících podmínkách. "Káď byla přeplněná, okysličení nedostatečné, ryby jevily známky dušení, některé byly v nefyziologické poloze a jiné dokonce leklé," uvedl mluvčí. Prodejce nabízel kapry, karase, sumce a amury.

Veterináři mu nařídili usmrcení části ryb, mrtvé ryby pak znehodnotili a nařídili prodejci likvidaci na jeho náklady.

"Za uvádění potravin se smyslovými změnami hrozí prodejci pokuta ve správním řízení až do výše 50 milionů korun. Část případu bude dále předána úřadu městské části Prahy 10, jež ve své kompetenci řeší welfare a podezření z týrání zvířat," dodal mluvčí.

Foto: SVS

Veterináři v poslední době našli několik nelegálních skladů, například v areálu vietnamské tržnice Sapa v pražské Libuši, kde byly více než dvě tuny ryb a mořských plodů.

Neregistrované sklady potravin nezjistili v posledním roce pražští veterináři jenom v Sapě, ale také v Holešovicích, ve Vysočanech nebo v Hostivaři. Například v květnu informovali o prostorách v Horních Počernicích, kde nařídili likvidaci 110 kilogramů rybích výrobků.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy