Syntax, semantics a technology, tedy přeloženo do češtiny syntax, sémantika a technologie. Právě z kombinace těchto slov vznikla v roce 1982 v kalifornském Sunnyvale název malé společnosti Symantec.
Jejím zakladatelem je informatik Gary Hendrix. Američan se zabýval umělou inteligencí v kombinaci s lingvistikou a hodlal se zaměřit na vývoj databázových systémů a překladačů textů. Protože byl ale Hendrix daleko více vědec než obchodník, v byznysové části podniku měl značné mezery a firmu za pár let prodal firmě C&E Software.
V roce 1985 společnost uvedla na trh svůj první produkt - databázový systém Q&A, který vycházel z Hendrixovy nedokončené práce. O dva roky spustila Symantec akvizice menších softwarových firem a portofolio jejích produktů se tak postupně rozrůstalo.
Klíčový byl ovšem pro společnost rok 1989. Tehdy Symantec uvedla své akcie na americkou technologickou burzu Nasdaq a na trh vypustila svůj první antivirový program Symantec Antivirus pro Macintosh. O pět let později Symantec koupila společnost Peter Norton Computing. Získala tím produkty, jako byl správce souborů zvaný Norton Commander používaný zejména v operačním systému DOS.
V té době se počítačové viry šířily zejména přes diskety. S expanzí osobních počítačů a především připojení k internetu v domácnostech ale ohrožení dat začalo růst. Symantec zareagovala antivirovým programem s novým názvem Norton Antivirus pro PC, který celosvětově zacílil na běžné uživatele. Na trh navíc přišla s do té doby nevídaným postupem - a to je aktualizace antivirového programu o nové definice virů on-line, což ochranu počítačů zrychlilo a zvýšilo.
Mezi největší konkurenty Symantecu se postupně zařadil například Microsoft či McAfee. Tento americký výrobce antivirového softwaru vznikl v roce 1987 a dodnes se zaměřuje na ochrany pro běžné spotřebitele.
V roce 2005 Symantec koupila za 13,5 miliardy dolarů americkou softwarovou společnost Veritas. V roce 2016 pak koupila za 2,3 miliardy dolarů (58,5 miliardy Kč) firmu LifeLock, která se zabývá ochranou před krádeží identity.
Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady pak firma v roce 2019 prodala americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní právě antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.
NortonLifeLock zaměstnávala k loňskému roku asi 3700 lidí. V současnosti má 100 milionů platících uživatelů ve 150 zemích světa a patří do žebříčku nejlepších světových firem Fortune 500.
V uplynulém finančním roce činily tržby společnosti zhruba 2,55 miliardy dolarů, což bylo asi o dvě procenta více než v roce 2020. Čistý zisk dosáhl 886 milionů dolarů oproti 576 milionům v předchozím roce.