Jak přidávat peníze důchodcům? ČSSD chce změnit valorizace

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 22. 8. 2015 11:25
Nejsilnější vládní strana chce, aby důchody nezaostávaly za růstem mezd. Důchodová komise nový systém hledá, pravicová opozice je výrazně proti.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – Způsob, jakým se v Česku pravidelně zvyšují důchody, by se mohl v příštích letech změnit. Důchodová komise vymýšlí případnou změnu systému, po jiném systému volá i nejsilnější vládní strana ČSSD.

Nutnost hledání nového způsobu valorizace potvrzuje i ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož kompetenci důchody jsou. "O způsobu zvyšování důchodů se v posledních několika letech intenzivně debatuje. Je třeba otázku nastavení valorizace důchodů přehodnotit," říká mluvčí ministerstva Petr Sulek.

Jedním z úkolů důchodové komise je proto podle něj navrhnout takovou podobu valorizačního mechanismu, "který zajistí úměrnou a důstojnou výši důchodu po celou dobu výplaty".

Na otázku online deníku Aktuálně.cz, zda je třeba v Česku měnit současný systém valorizací, přišla z Lidového domu jednoznačná odpověď. "Ano, protože současný systém vede ke snižování kupní síly důchodů a zaostávání důchodů za mzdami a platy v České republice," říká za ČSSD Lukáš Pfauser z tiskového oddělení strany.

Přesný způsob nové valorizace ale zatím v ČSSD neznají. Ve straně se diskutuje například o tom, že by důchody měly pravidelně růst nikoli o klasickou inflaci, ale "v závislosti na růstu indexu životních nákladů domácností důchodců" nebo o růst reálných mezd. Další z návrhů mluví o tom, že by se mělo pravidelně valorizovat všem důchodcům o pevnou částku a nikoli procentuelně.

Takovou možnost zmínil v nedávném rozhovoru s online deníkem Aktuálně.cz i předseda důchodové komise Martin Potůček, spjatý právě s ČSSD. "Zejména u nižších důchodů v pásmu do 10 tisíc korun valorizace nevede k tomu, aby lidé nebyli ohrožováni pádem do chudoby. Z tohoto hlediska pak dává smysl nezvyšovat důchody o vypočtená procenta, ale paušálně. Všichni by tedy dostali přidáno stejně, ale důchodci s menší penzí by si polepšili procentně více," řekl. Zároveň ale dodal, že takové řešení podle něj nemá přílišnou šanci na to, aby se na důchodové komisi prosadilo.

Opozice odmítá dílčí změny

Jakékoli dílčí změny důchodového systému včetně případných změn valorizace odmítají pravicové opoziční strany. "Podobné diskuze pouze zastírají problém, co s důchodovým systémem jako takovým. Je nepochopitelné, že vláda zrušila druhý důchodový pilíř, který situaci aspoň částečně řešil, aniž by nabídla jakoukoliv alternativu. Je přitom evidentní, že penzijní systém reformu potřebuje," říká expertka ODS na sociální politiku Lenka Kohoutová.

Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková, která stranu zastupuje v důchodové komisi, s takovou argumentací souhlasí a dodává, že případné zvyšování důchodů o pevnou částku by šlo proti principu zásluhovosti. Už dnešní systém přitom podle ní výrazně poškozuje více vydělávající a tedy i do systému více přispívající. "A nízkopříjmové chrání," dodává.

Možné limity plošné valorizace o stejnou částku vidí i na ministerstvu práce. "V případě rozhodování o plošné valorizaci by bylo nutné pečlivě posoudit, zda by takový postup byl ústavně konformní," říká Sulek. 

Valorizace důchodů se od roku 2015 vrátila k pravidlům platným do roku 2012, kdy podle zákona rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Dočasné omezení, které na tři roky prosadila předchozí vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tedy skončilo o rok dříve. Počínaje lednem 2013 platilo, že penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.

Vláda Bohuslava Sobotky přitom na začátek roku 2015 prosadila mimořádnou valorizaci a důchody rostly v průměru o zhruba 200 korun. Letošní mimořádné zvýšení zdůvodnila vláda tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. A podle stejného scénáře navrhovalo ministerstvo práce postupovat i letos, když navrhlo mimořádnou valorizaci od ledna 2016 o 1,8 procenta.

Proti tomu se ale postavili koaliční partneři. Jako kompromis nakonec vláda dohodla mimořádný jednorázový příspěvek 600 korun, který důchodci dostanou letos v prosinci.

Podněty pro případné změny současného systému valorizace může důchodové komisi poslat kdokoli. Čas je do 10. září.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 9 minutami

USA uvalily sankce na ruský Rosněfť kvůli pomoci Venezuele

Spojené státy uvalily sankce na obchodní divizi ropného gigantu Rosněfť za to, že ruská státní společnost pomáhala Venezuele obcházet sankce na export její ropy. Informovala o tom v úterý agentura AP.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankce na společnost Rosněfť Trading a jejího šéfa Didiera Casamira. Vysoce postavení činitelé americké administrativy podle AP rovněž varovali, že sankce by mohly být rovněž uvaleny na každého, kdo bude obchodovat s Rosněfť Trading.

Nejmenovaní činitelé uvedli, že očekávají odstřižení Rosněfť Trading od globálního finančního sektoru prostřednictvím nového opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy