Kde se práce opravdu vyplatí. Žebříček srovnal metropole dle platů i nákladů na rande

on on
25. 5. 2019 9:09
Pokud by se někdo chtěl stěhovat za dobře placenou prací, podle výzkumu Deutsche Bank by měl mířit na západ Spojených států nebo do Švýcarska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Pokud hledáte místo, kde vám i po zaplacení vysokého nájmu zbude na účtu dostatek peněz, zkuste se porozhlédnout po nabídkách práce ve Spojených státech, Švýcarsku, Skandinávii či Austrálii. Alespoň to vyplývá z průzkumu, který prováděla Deutsche Bank a o kterém informoval server Bloomberg.

Kde jsou nejvyšší čisté měsíční mzdy
Kde jsou nejvyšší čisté měsíční mzdy | Foto: Deutsche Bank’s “Mapping the World’s Prices 2019”

"Rychlý technologický růst Spojených států pomáhá San Francisku porazit tradiční finanční metropole, co se platů a mezd týče," vysvětlují ve zprávě auditoři z Deutsche Bank Jim Reid, Craig Nicol a Henry Allen. Ti ovšem dodávají, že výdaje na život ve městě každoročně rostou. 

Podobný trend je patrný i ve švýcarském Curychu. Město je dlouhodobě označováno jako jedno z nejlepších pro život, zároveň ovšem patří mezi ta nejdražší, co se týče cen zboží a služeb.

Zpráva Deutsche Bank se však věnovala i jinému zajímavému žebříčku - zjišťovala, v jakých městech je finančně nejnáročnější milostná schůzka. V tomto výzkumu se mezi desítku nejdražších měst pro rande opět dostala většina metropolí z předchozího měření o nejvyšších čistých mzdách. Vyrazit si tak na večeři a do kina si zřejmě v Curychu mohou dovolit hlavně jeho obyvatelé.

Na kolik vyjde jeden večer pro pár.
Na kolik vyjde jeden večer pro pár. | Foto: Deutsche bank.

Ve zprávě tak můžeme najít doporučení, že pokud by se někdo rozhodl šetřit co největší část příjmu v Curychu, měl by preferovat vaření vlastních večeří a místo návštěvy kina spíše sledování televize.

Ve výpočtech banka místní ceny konfrontovala s průměrnými platy. Díky tomu se do čela tabulky postavila města hostící velká technologická centra, kde žijí a pracují lidé s vyšším finančním ohodnocením.

Podobné výsledky přinesl i "Bad habits index" čili index špatných návyků, který porovnával ceny piva a cigaret. V tomto případě se mezi metropole z indexu rande probojovala ještě Dubaj a novozélandský Auckland. Z čelních příček pak naopak vypadla švýcarská města.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy