Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Návrat do budoucnosti a Terminátor

Štěpán Mareš
13. 7. 2018 13:38
Před nějakými 25 lety jsem si představoval, že kanceláře 21. století budou plné humanoidních robotů. Prazvláštních a úžasných zařízení, jež bude hlasovými pokyny ovládat v pracovní místnosti jeden, maximálně dva lidé. V prostoru se budou zjevovat hologramy osob, s nimiž mluvíme, a vše se stane otázkou rychlého, bezdrátového přenosu…
Ilustrace Štěpána Mareše.
Ilustrace Štěpána Mareše. | Foto: Štěpán Mareš/archiv Canon

To všechno jsem si představoval hlavně pod vlivem filmů jako Terminátor, Návrat do budoucnosti nebo Star Trek. V době, kdy počítače byly v plenkách a málokdo věděl, jak je používat, natož abychom si posílali e-maily nebo zprávy pomocí Messengeru a Facebooku.

Cesta s inkasem

Tehdy člověk přišel na poštu a za přepážkou sedící zaučující se slečna volala na kolegyni: "Janičkó, pán přišel zaplatit inkasó, jak mám vyplnit takový ten lístek a kde ho mám odtrhnout? A to razítko patří kam?" "Doprava dolů, Evičkó!"

Pravdou je, že se s něčím podobným setkáváme i dnes. Akorát že paní Janička a Evička mají před sebou počítače, tiskárny, mobilní telefony, kopírky či skenery.

Budoucí kanceláře

Kanceláře budoucnosti budou vypadat asi tak, jak jsem napsal na začátku. Za nějakých 15 až 20 let přijdeme na poštu a místo Janičky s Evičkou nás obslouží humanoid.

Štěpán Mareš

Štěpán Mareš
Foto: Canon

kreslíř a výtvarník

Autor komixu Zelený Raoul a mnoha dalších. Kromě karikatur maluje také obrazy. Zpočátku byl výrazně ovlivněn S. Dalím - používal tuš, latex a tempery. Postupně si vypracoval vlastní styl a na různé materiály maluje výhradně olejem.

Místo znuděných výrazů dotyčných slečen uvidíme krásný robotický úsměv od jednoho humanoidního ucha k druhému.

Konferenční hovory přes půl světa s holografickými projekcemi jsou samozřejmostí a zřejmě dávno budou překonané hrkající tiskárny počítačů, počítačové klávesnice, neskladné a velké skenery, ale i fenomény dnešní doby, jako je Facebook, Messenger či Twitter.

Stejně tak budou passé operátoři, lidé komunikující se sluchátkem na uchu a mikrofonem před ústy. Vždyť už dnes s námi často mluví stroj místo člověka.

Epilog

Takže hologramy, humanoidi, androidi a kdovíjaké další vymoženosti - tak budou nejspíš vypadat kanceláře budoucnosti. Jsem o tom přesvědčený. Stejně tak jsem ale přesvědčený, že i přesto, že nás obslouží robot, budeme muset ono inkaso zaplatit.

Tento text je součástí projektu Kancelář budoucnosti, který chce na tomto místě přinášet vize odborníků z různých oblastí s cílem nastínit, jak se za 20 let změní kancelář, její technologie a způsob, jakým je využíváme. Partnerem projektu je společnost Canon CZ, která je globálním lídrem v inovacích a poskytování technologií z oblasti zpracování obrazu, tiskových služeb a dodavatelem inteligentních kancelářských řešení. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 19 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy