Státní pobídky v krizi: Podívejte se, komu vláda rozdala stamiliony na úlevách daní

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 19. 3. 2021 10:16
Systém udělování investičních pobídek má být po úpravách dostupnější i pro menší firmy. Zda to zabralo, je nyní těžké hodnotit. Momentálně totiž zájem o ně klesá i s tím, jak rozvoj podniků brzdí pandemie. Ale například firmy ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera získaly od začátku loňska pobídek hned několik a řadí se za tu dobu mezi ty největší, kterými se Česko rozhodlo soukromníky podpořit.
Foto: Jiří Koťátko/Economia

Velkým podnikům se v pobídkách daří

Kromě Škody Electric vláda kývla také na pobídky pro další Kellnerovy podniky - ostravskou Škodu Vagonka a šumperskou Pars nova. Ty získaly pobídky za necelých 260 milionů, respektive v druhém případě za téměř 115 milionů korun.

Ani v tomto případě nejde o malé podniky. Škoda Vagonka, která zaměstnává přes 400 zaměstnanců, plánuje v příštích letech postavit například novou lakovnu za 300 milionů korun, obráběcí centrum za 100 milionů korun nebo nové výrobní linky za 200 milionů korun. Rozšíření výroby by podle dokumentu ministerstva mělo vytvořit 315 nových pracovních míst.

Pars nova, která se počtem zaměstnanců rovněž řadí mezi velké podniky a je také součástí Škoda Transportation, plánuje v Šumperku rozšířit modernizaci a údržbu kolejových vozidel a výrobu náhradních dílů, což by mělo vytvořit dalších 81 pracovních míst. Do rozšíření výroby chce investovat 463 milionů korun.

Samotné Škodě Transportation pak byla loni v lednu ještě podle starých pravidel přislíbena pobídka za téměř 242 milionů korun.

  • K tomu, nakolik stěžejní je pro skupinu PPF státní podpora pro rozvoj jejího podnikání v Česku a zda podniky v jejím vlastnictví letos plánují žádat v rámci investic o další pobídky, ať už v tuzemsku, či v zahraničí, se zástupci skupiny do publikace článku nevyjádřili.

Kromě pobídek pro Kellnerovy podniky vláda podle nových podmínek schválila rovněž podporu pro japonského výrobce cyklistických součástek Shimano ve výši 46 milionů korun, pobočku britské IT skupiny Wandera ve výši 20,2 milionu korun a firmu rPET InWaste, která se zaměřuje na výrobu recyklátu z PET lahví ve výši 60 milionů korun.

  • Skutečnost je ovšem taková, že firmy se od zpřísnění pravidel do investičních pobídek příliš nehrnou, menší podniky pak ještě méně. Počet žádostí se oproti předchozím rokům výrazně snížil. Podle agentury CzechInvest jde jednak o záměr novely zákona a jednak se prý podniky s novými pravidly ještě seznamují. Svou roli podle expertů hraje i koronakrize. Podívejte se, jak se systém investičních pobídek změnil a co znamená pro českou ekonomiku.
 

Právě se děje

Další zprávy