Inflace si z platů ukusuje dvě a půl procenta. Zdražuje hlavně bydlení

ČTK ČTK
10. 9. 2018 9:36
Na zrychlení růstu cen se podepsalo zejména zdražení bydlení. Proti loňskému srpnu byly dražší i doprava, rekreace a kultura.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Spotřebitelské ceny v srpnu meziročně stouply o 2,5 procenta, v červenci tempo inflace činilo 2,3 procenta. Na zrychlení růstu cen se podepsalo zejména zdražení bydlení. Proti loňskému srpnu byly dražší i doprava, rekreace a kultura, informoval Český statistický úřad. Výsledky se shodují s odhady analytiků. Proti červenci se ceny zvýšily o 0,1 procenta. Také tento vývoj ovlivnilo podle statistiků zejména zvýšení cen v oddíle bydlení.

Meziroční růst cen:

Nájem 3,5 %
Elektřina 5,6 %
Tuhý paliva 4,3 %
Teplo a teplá voda 0,1 %
Potraviny a nealko 0,6 %
Zelenina -0,3 %
Lihoviny 0,7 %
Tabákové výrobky 3,4 %

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy