reklama
 
 

Inflace zrychlila. Nejvíce zdražily potraviny, pojištění a pohonné hmoty. Zlevnilo oblečení

Aktualizováno 11. 6. 2018 10:02
Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil. Za růstem inflace stojí především vyšší ceny potravin, nealkoholických nápojů a dopravy.

Praha - Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,2 procenta z dubnových 1,9 procenta. Rostly především ceny pohonných hmot a potravin, dražší bylo například máslo, ovoce či zelenina. Ceny naopak meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo u odívání. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Analytici podobný vývoj očekávali, inflace zrychlila již druhý měsíc v řadě. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o půl procenta.

"K růstu květnové inflace přispěly nejvíce ceny potravin a bydlení. Vzrostly také ceny pohonných hmot. Natural stál v květnu 32 korun, nafta 31,30 koruny. U obou se jedná o nejvyšší hodnoty od prázdnin 2015," uvedl Jiří Trexler z oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly v květnu meziročně o 4,9 procenta, máslo zdražilo zhruba o pětinu, jogurty a vejce okolo 11 procent, ovoce o 5,4 procenta a zelenina o 2,5 procenta. V oddíle ostatní zboží a služby byly vyšší ceny výrobků a služeb osobní péče a ceny pojištění.

Meziroční růst cen naopak zpomalil u alkoholických nápojů. Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v květnu nadále ceny bydlení. Nájemné z bytu zdražilo o 2,9 procenta, cena vodného o 1,8 procenta, stočného o 1,3 procenta a elektřiny o 2,8 procenta.

Naopak dolů tlačily meziroční inflaci ceny telefonních a faxových služeb, které klesly o dvě procenta. Levnější byly i oděvy, a to o 2,6 procenta. Nižší byly i ceny zemního plynu a tepla a teplé vody.

V porovnání s dubnem zdražily vedle másla, ovoce, zeleniny a pohonných hmot také lihoviny a vína a tabákové výrobky, dražší byly i lázeňské pobyty. Naopak zlevnily oděvy a obuv, z potravin pak například trvanlivé polotučné mléko, vejce a cukr.

Meziroční změny cen vybraných výrobků a služeb
Máslo 19 %
Jogurty 11,6 %
Vejce 11 %
Rostlinné tuky 6,8 %
Ovoce 5,4 %
Pojištění 5 %
Alkoholické nápoje 3,5 %
Nájemné 2,9 %
Elektřina 2,8 %
Zelenina 2,5 %
Vodné 1,8 %
Stočné 1,3 %
Teplo a teplá voda -0,1 %
Zemní plyn -0,8 %
Pošta a telekomunikace -2 %
Obuv -2,6 %

"Meziroční inflace sledovaná centrální bankou se po tříměsíční pauze opět dostává nad cíl ČNB v důsledku rychlejšího zdražování potravin a pohonných hmot reagujících na nedávné zdražení ropy na světových trzích, jejich negativní efekt navíc umocnilo oslabení koruny vůči americkému dolaru," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle něj ovšem hlavním inflačním faktorem podle očekávání zůstává zdražující bydlení (včetně energií), které přispívá k současné inflaci téměř z jedné třetiny. To, co v inflaci zatím příliš vidět není, jsou rychle rostoucí mzdy. Je to však jen otázkou času a nebude to vlastně už ani tak dlouho trvat.  

autoři: ČTK, Ekonomika | 11. 6. 2018 9:11

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama