V červenci zdražoval oproti loňsku hlavně benzin a bydlení, zlevňují naopak potraviny

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 9. 8. 2018 11:06
Ceny nájemného v bytech se v červenci meziročně zvýšily o 3,2 procenta. O více než pět procent vzrostla cena elektřiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Meziroční růst cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci zdražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Naopak levnější byly oděvy, obuv či telekomunikační služby. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,2 procenta.

Ceny nájemného v bytech se v červenci meziročně zvýšily o 3,2 procenta. Zdražovalo také vodné a stočné, a to o 1,8, respektive 1,3 procenta. O více než pět procent vzrostla cena elektřiny. Ceny pohonných hmot a olejů meziročně zdražily o 12,6 procenta. Lidé si také více připláceli za rekreaci a kulturu. Dražší než před rokem byl i alkohol a tabákové výrobky.

Meziroční změny cen vybraných výrobků a služeb
Zelenina -7,4 %
Cukr -23 %
Rekreace a kultura 12,6 %
Tabák 3,6 %
Lihoviny 2,8 %
Víno 2,1 %
Pivo 1,2 %
Nájemné 3,2 %
Elektřina 5,1 %
Vodné/Stočné 1,8 % /1,3 %
Pohonné hmoty a oleje 12,6 %
Ceny telefonních služeb -1,5 %
Obuv a oblečení -1,3 %

"Míra inflace v červenci poměrně citelně zpomalila z červnové meziroční úrovně 2,6 procenta na 2,3 procenta. Trh s tímto zpomalením počítal, Česká národní banka však nikoli. Ta ve své aktuální prognóze předpokládala červencovou míru inflace ve výši 2,6 procenta. Příčinou zmírnění tempa inflace je zejména výrazný meziměsíční pokles cen potravin, který tlumí i jejich meziroční dynamiku. Meziměsíčně se citelně propadají například ceny zeleniny či brambor, zlevňuje také ovoce nebo cukr," říká hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Oproti loňskému červenci naopak klesly ceny oděvů a obuvi, a to o 1,3 procenta. O půl druhého procenta levnější byly také telefonní služby. "V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se ceny meziročně snížily o 0,1 procenta, uvedl ČSÚ.

"Očekáváme, že inflace na podzim sice zvolní ke dvěma procentům, ale výrazně pod tuto hodnotu by se dostat neměla. Na začátku roku by měla zase zrychlit, když ji popožene nárůst cen energií. Cenový růst byl v červenci nižší, než předpokládá výhled ČNB. Ta totiž prognózu vytvářela ještě předtím, než vyšel průzkum o cenách potravin. Překvapení v cenách potravin by ale podle jejích slov nemělo výrazně měnit její pohled na měnovou politiku," říká Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Podle něj centrální banka předpokládá další dvoje zvýšení sazeb v letošním roce. Zeisel si ale myslí, že část práce za ní udělá kurz koruny. Sazby by tak nahoru měly jít letos už pouze jednou.

Rok Průměrná míra inflace
2002 1,8
2003 0,1
2004 2,8
2005 1,9
2006 2,5
2007 2,8
2008 6,3
2009 1
2010 1,5
2011 1,9
2012 3,3
2013 1,4
2014 0,4
2015 0,3
2016 0,7
2017 2,5

Proti červnu se ceny podle ČSÚ zvýšily o 0,2 procenta. Na inflaci se podepsalo zejména zvýšení sezonních cen dovolených. Zdražilo také máslo, a to o 4,2 procenta.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy