IKEA prodává nákupní park na Zličíně. Zbavuje se i desítek dalších v Evropě

Adam Váchal Adam Váchal
Aktualizováno 9. 3. 2017 12:19
IKEA prodala celkem 25 nákupních parků v osmi evropských zemích. Součástí prodeje byl i pražský Avion Shopping Park na Zličíně, samotné prodejny IKEA se ale týkat nebude. Novým vlastníkem nákupních parků je realitní fond Pradera.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Avion Shopping Park Praha

Praha - Největší světový nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v celkem osmi evropských zemích. Za 900 milionů eur (v přepočtu 24,3 miliardy korun) je podle listu Financial Times, který zprávu přinesl, koupil realitní fond Pradera. Fond o obchodu informoval v tiskové zprávě, agentuře ČTK ji potvrdila společnost IKEA.

Součástí transakce je i prodej českého Avion Shopping Parku na pražském Zličíně, který nabízí více než 56 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, z nichž zhruba polovinu zabírá prodejna Ikey. Tu si ale společnost ponechá. "Tato transakce se netýká obchodních domů IKEA v ČR a nemá dopad na jejich každodenní provoz v České republice," dodal mluvčí českých prodejen řetězce Tomáš Kubík.

Ve zbytku nákupního parku na Zličíně, který ročně navštíví zhruba 4,6 milionu lidí, patří mezi největší nájemce Tesco, Datart, A3 Sport či SportsDirect.com

Také v případě dalších nákupních parků, které jsou součástí transakce, si IKEA na místech ponechá své vlastní prodejny. Samotné parky, které Pradera získá, mají plochu 538 tisíc metrů čtverečních. "Transakce proběhne ve dvou fázích. První se bude týkat 17 aktiv v Polsku, Německu a Francii. Oficiální předání nákupních parků v této první fázi je naplánováno na 4. Dubna 2017," uvedla mluvčí IKEA Centres Jessica Svensson.

Druhá etapa bude zahrnovat dalších osm nákupních center v Česku, Dánsku, Finsku, Švédsku a Švýcarsku. Ty Pradera převezme letos v srpnu.

V Česku IKEA pod značkou Avion provozuje ještě nákupní parky v Brně a Ostravě. Těch se ale prodej týkat nebude.

Firmě hraje do karet rostoucí evropská ekonomika. Podle odborníků je prodej sítě retailových parků společnosti IKEA napříč Evropou logický vzhledem k historicky vyšší ceně komerčních nemovitostí v Evropské unii, která dává společnosti příležitost získat na takovém prodeji o 15 až 20 procent více oproti krizové době před pěti lety.

Podle předchozích informací si IKEA v Evropě ponechá zhruba 25 nákupních parků. Společnost si podle vedení chce udržet pouze ty parky, ve kterých se jí daří bezproblémově spolupracovat s okolními nájemníky.

IKEA si na prodej areálů najala mezinárodní poradenskou společnost Cushman & Wakefield, která má s podobnými prodeji bohaté zkušenosti. Prodej parků měla na starosti IKEA Centres. Jde o samostatnou jednotku v rámci IKEA Group, která se nijak nepodílí na každodenní činnosti samotných obchodních domů.

Nábytkářské společnosti IKEA v Česku vzrostl ve finančním roce končícím letošním srpnem zisk po zdanění o 12,7 procenta na 675 milionů korun. Tržby stouply o devět procent na 9,3 miliardy korun. IKEA Group pak v uplynulém finančním roce zvýšila tržby o sedm procent na rekordních 34,2 miliard eur, což je v přepočtu přibližně 924 miliard korun. Společnost je vůbec největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy