IKEA prodává nákupní park na Zličíně. Zbavuje se i desítek dalších v Evropě

Adam Váchal Adam Váchal
Aktualizováno 9. 3. 2017 12:19
IKEA prodala celkem 25 nákupních parků v osmi evropských zemích. Součástí prodeje byl i pražský Avion Shopping Park na Zličíně, samotné prodejny IKEA se ale týkat nebude. Novým vlastníkem nákupních parků je realitní fond Pradera.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Avion Shopping Park Praha

Praha - Největší světový nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v celkem osmi evropských zemích. Za 900 milionů eur (v přepočtu 24,3 miliardy korun) je podle listu Financial Times, který zprávu přinesl, koupil realitní fond Pradera. Fond o obchodu informoval v tiskové zprávě, agentuře ČTK ji potvrdila společnost IKEA.

Součástí transakce je i prodej českého Avion Shopping Parku na pražském Zličíně, který nabízí více než 56 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, z nichž zhruba polovinu zabírá prodejna Ikey. Tu si ale společnost ponechá. "Tato transakce se netýká obchodních domů IKEA v ČR a nemá dopad na jejich každodenní provoz v České republice," dodal mluvčí českých prodejen řetězce Tomáš Kubík.

Ve zbytku nákupního parku na Zličíně, který ročně navštíví zhruba 4,6 milionu lidí, patří mezi největší nájemce Tesco, Datart, A3 Sport či SportsDirect.com

Také v případě dalších nákupních parků, které jsou součástí transakce, si IKEA na místech ponechá své vlastní prodejny. Samotné parky, které Pradera získá, mají plochu 538 tisíc metrů čtverečních. "Transakce proběhne ve dvou fázích. První se bude týkat 17 aktiv v Polsku, Německu a Francii. Oficiální předání nákupních parků v této první fázi je naplánováno na 4. Dubna 2017," uvedla mluvčí IKEA Centres Jessica Svensson.

Druhá etapa bude zahrnovat dalších osm nákupních center v Česku, Dánsku, Finsku, Švédsku a Švýcarsku. Ty Pradera převezme letos v srpnu.

V Česku IKEA pod značkou Avion provozuje ještě nákupní parky v Brně a Ostravě. Těch se ale prodej týkat nebude.

Firmě hraje do karet rostoucí evropská ekonomika. Podle odborníků je prodej sítě retailových parků společnosti IKEA napříč Evropou logický vzhledem k historicky vyšší ceně komerčních nemovitostí v Evropské unii, která dává společnosti příležitost získat na takovém prodeji o 15 až 20 procent více oproti krizové době před pěti lety.

Podle předchozích informací si IKEA v Evropě ponechá zhruba 25 nákupních parků. Společnost si podle vedení chce udržet pouze ty parky, ve kterých se jí daří bezproblémově spolupracovat s okolními nájemníky.

IKEA si na prodej areálů najala mezinárodní poradenskou společnost Cushman & Wakefield, která má s podobnými prodeji bohaté zkušenosti. Prodej parků měla na starosti IKEA Centres. Jde o samostatnou jednotku v rámci IKEA Group, která se nijak nepodílí na každodenní činnosti samotných obchodních domů.

Nábytkářské společnosti IKEA v Česku vzrostl ve finančním roce končícím letošním srpnem zisk po zdanění o 12,7 procenta na 675 milionů korun. Tržby stouply o devět procent na 9,3 miliardy korun. IKEA Group pak v uplynulém finančním roce zvýšila tržby o sedm procent na rekordních 34,2 miliard eur, což je v přepočtu přibližně 924 miliard korun. Společnost je vůbec největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy