Praha - Hromadné propouštění nahlásilo úřadům práce během května nejméně firem za posledních 17 měsíců. Devět firem celkově propustí 511 zaměstnanců.
Firmy letos hromadné propouštění ohlašují méně než loni, za prvních pět měsíců roku se k tomuto kroku odhodlalo o 38 zaměstnavatelů méně. Oproti dubnu dostalo v květnu hromadně výpověď o 635 pracovníků méně, meziročně pak jejich počet klesl o 959 zaměstnanců.
O jaké firmy konkrétně šlo, Úřad práce podle mluvčí Kateřiny Beránkové sdělit nemůže. "Hromadné propuštění nahlásily mimo jiné firmy působící v pohostinství nebo zabývající se prodejem potřeb pro tiskárny," řekla Beránková jen obecně.
Nejvíce zaměstnavatelů, kteří nahlásili v květnu hromadné propouštění, bylo v Praze a v Jihomoravském kraji – shodně 4. Nejvíce lidí, kterých se toto opatření dotkne, pracuje v metropoli – celkem 314. Prahu následuje Jihomoravský kraj, kde tamní podnikatelé plánují propustit 151 zaměstnanců. Z okresního hlediska je na tom nejhůře Hodonín, kde přijde o práci 124 lidí.
„Množství zaměstnavatelů, kteří Úřadu práce ČR nahlásili hromadné propouštění, bylo za poslední více než rok a půl nejmenší. Stejně jako celkový počet zaměstnanců, jichž se rozhodnutí těchto společností bude týkat,“ upozornila generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková, která nachází i další pozitiva.
„Vnímám jako velmi pozitivní fakt, že už několik měsíců po sobě roste počet volných pracovních míst. Navíc z výstupů monitorovacích návštěv vyplývá, že zaměstnavatelé očekávají i v dalším období spíš nárůst nebo stabilizaci zakázek, a někteří z nich dokonce počítají s rozšířením výroby a vytvořením nových pracovních míst,“ řekla dále Bílková.
Co je hromadné propouštění
O hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí.
Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce ČR podle místa činnosti firmy.
Ve zprávě je firma povinna uvést důvody a termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a zároveň počet a profesní složení lidí, kterých se bude propouštění týkat. V neposlední řadě musí informace obsahovat i údaje o odstupném, případně dalších právech takto postižených pracovníků. Současně musí zaměstnavatel předložit návrh kritérií, na jejichž základě proběhne výběr těch, kteří dostanou výpověď.