Jednoznačná definice neexistuje. Obecně se ale jedná o státy, které umožňují zahraničním firmám ukrývat zisky před zdaněním. Od firem vybírají nízké, nebo dokonce žádné daně a se zahraničními daňovými úřady nesdílejí informace. Některé daňové ráje jsou vyhledávané i díky tomu, že je v nich možné snáze skrýt skutečného vlastníka firmy. Za daňové ráje jsou často považované také evropské země jako Nizozemsko, Kypr nebo Lucembursko. Zejména ohledně sdílení informací je nelze srovnávat s typickými daňovými ráji jako Panama nebo Britské Panenské ostrovy, pro řadu firem je ale sídlo v některé z těchto zemí klíčem k výraznému snížení daňových odvodů.
Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj ke konci roku 2015 kontrolovali 13 419 českých firem, což představuje 3,1 procenta všech společností v Česku. Do jejich základního kapitálu investovali téměř 417 miliard korun, podíl těchto firem na celkovém základním kapitálu v Česku je 16 procent.
Nejoblíbenějším daňovým rájem pro české firmy je podle zprávy Bisnode Nizozemsko, v roce 2015 tu sídlilo přes 4000 firem.
Firmy s konečnými vlastníky z daňových rájů v Česku za posledních osm let získaly veřejné zakázky v objemu nejméně 244 miliard korun. Informace vyplývají ze společné analýzy poradenské společnosti Bisnode a Transparency International CR.