Země rohlíkářů. Českého fenoménu se prodá neuvěřitelné množství, hlad přitom nezažene

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 4. 2019 14:11
Vícezrnné, se semínky, žitné nebo třeba špaldové - čeští zákazníci vyhledávají zdravější varianty pečiva stále častěji, potvrzují obchodníci. Česko-slovenský fenomén, klasický bílý rohlík, ale podle nich trend hodnotnějšího stravování zatím z pultů sesadit nedokázal. Nejoblíbenější rohlík u zákazníků je přitom ten bez posypu.
Foto: Albert ČR

Bez posypu v Praze, se solí na severu

Většina prodejců a výrobců se přitom shoduje, že vůbec nejoblíbenější jsou u Čechů hladké rohlíky bez posypky. Potvrzuje to nejen Penam, ale i Lidl, Kaufland, Penny Market nebo třeba Tesco. Podle dat z březnového průzkumu obchodů Albert rohlíky bez posypu preferuje 33,5 procenta zákazníků, a to hlavně na západě Čech, v Praze a na Moravě.

Obyvatelé severních, středních a jižních Čech zase jasně upřednostňují rohlík se solí - dohromady jde o 26,5 procenta všech zákazníků. Jen 17 procent lidí pak nakupuje v Albertu rohlíky s mákem, sedm procent pak s kmínem.

Že se obliba posypů v různých regionech Česka liší, potvrzuje také manažer komunikace prodejen Penny Market Tomáš Kubík. To, že lidé obecně dávají přednost rohlíkům bez posypu, přičítá i tomu, že stoupá počet intolerancí na mák.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy