reklama
 
 

Evropská unie požaduje u WTO kompenzaci za americká cla na ocel a hliník

Aktualizováno 16. 4. 2018 21:19
Evropská unie nesouhlasí s tvrzením Washingtonu, že důvodem cel jsou obavy o národní bezpečnost.

Ženeva - Evropská unie se kvůli novým americkým clům na dovoz oceli a hliníku obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO). Nesouhlasí s tvrzením Washingtonu, že důvodem cel jsou obavy o národní bezpečnost, a požaduje od Spojených států kompenzaci. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

"Ačkoli Spojené státy označují tato opatření jako bezpečnostní, jsou to v podstatě ochranná opatření," uvedla EU. Dodala, že usiluje o co nejrychlejší zahájení konzultací se Spojenými státy.

Ochranná cla mohou být podle pravidel WTO uvalena na dovoz určitého produktu v případě, že jeho výrobcům v dané zemi hrozí vážná újma v důsledku náhlého nárůstu importu. Ve Spojených státech však podle kritiků amerických cel na ocel a hliník žádná taková hrozba neexistuje.

Nová americká cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent vstoupila v platnost 23. března. EU je od těchto cel prozatím osvobozena a doufá v získání trvalé výjimky. Platnost její dočasné výjimky vyprší 1. května.

Evropská komise se navíc obává, že zahraniční výrobci oceli zasažení americkými cly se nyní budou snažit přesměrovat svůj export do Evropské unie. Začala proto zkoumat, zda nová americká cla nevedou k nárůstu dovozu oceli do EU, který by vyžadoval opatření na ochranu evropského ocelářského průmyslu. Šetření by mohlo trvat až devět měsíců a mohlo by vést k tomu, že EU uvalí vlastní cla či kvóty na dovoz oceli.

autor: ČTK | 16. 4. 2018 19:22

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama