USA se dohodly na vynětí Jižní Koreje z cla na dovoz oceli. O trvalou výjimku usiluje i EU

ČTK ČTK
26. 3. 2018 8:47
Jižní Korea výměnou za získání trvalé výjimky více otevře domácí trh americkým výrobcům automobilů.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Soul - Spojené státy souhlasily s vynětím Jižní Koreje z nového cla na dovoz oceli, stanovily však pro jihokorejskou ocel dovozní kvótu ve výši 70 procent průměrného importu v uplynulých třech letech. Oznámilo to jihokorejské ministerstvo obchodu. Jižní Korea se tak stala prvním spojencem USA, který si zajistil trvalou výjimku z cla na dovoz oceli, píše agentura Reuters.

O trvalé vynětí z cla na dovoz oceli nyní usiluje rovněž Evropská unie. Ta minulý týden od USA získala stejně jako Jižní Korea a několik dalších zemí dočasnou výjimku, která platí do 1. května.

Jižní Korea, která je třetím největším exportérem oceli do USA, výměnou za získání trvalé výjimky více otevře domácí trh americkým výrobcům automobilů. Ohlášené kroky jsou součástí revize dohody USA a Jižní Koreje o volném obchodu označované jako KORUS.

Dohodu KORUS ostře kritizoval americký prezident Donald Trump. Ten v dubnu uvedl, že Spojené státy se buď dohodnou na změně dohody, nebo ji zruší.

Nové clo na dovoz oceli do USA ve výši 25 procent začalo platit v pátek. Současně vstoupilo v platnost také desetiprocentní clo na dovozu hliníku. Cílem nových cel je zejména omezení importu z Číny, upozornila agentura Reuters.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy