ERÚ obdržel rozhodnutí Evropské komise k obnovitelným zdrojům, čeká ale delší analýzu

ČTK ČTK
30. 11. 2016 11:45
Vzhledem k rozsahu rozhodnutí nelze v tuto chvíli předjímat, kolik času si vyžádá jeho analýza, uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Zatím tak není jisté, zda nový verdikt ohledně regulované ceny elektřiny stihne vydat ještě do konce letošního roku.
Na rozhodnutí ERÚ čekají i majitelé elektráren na střechách rodinných domů.
Na rozhodnutí ERÚ čekají i majitelé elektráren na střechách rodinných domů. | Foto: Thinkstock

Praha – Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý v podvečer obdržel od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí Evropské komise k takzvané notifikaci podpory obnovitelných zdrojů energie uvedených v ČR do provozu mezi lety 2006 až 2012.

Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly. Podle dřívějšího vyjádření českého ministerstva průmyslu a obchodu budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Souhlasem komise úřad výplatu peněz podmiňoval.

"Vlastní rozhodnutí má 30 stran a zahrnuje řadu podmínek a závazků, které budeme muset pečlivě zanalyzovat. Vzhledem k rozsahu daného rozhodnutí nelze v tuto chvíli předjímat, kolik času si vlastní analýza vyžádá," uvedla dnes předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Šéfka ERÚ v úterý uvedla, že pokud notifikační rozhodnutí nebudou vyžadovat zásah do legislativy, může úřad cenová rozhodnutí se změnami vydat nejpozději do první poloviny ledna. "Pokud to bude bez problému, jsme schopni vydat je do konce roku," dodala.

ERÚ v úterý představil výši takzvané regulované složky elektřiny a plynu pro příští rok. Ve stanovení cen elektřiny s notifikacemi pro většinu podporovaných zdrojů zatím nepočítal, neměl je totiž k dispozici. Při nezapočítání těchto notifikací uvedl, že počítá se snížením regulované složky, která tvoří u elektřiny více než polovinu výsledné ceny a dodavatelé na ni nemají vliv, o zhruba pětinu.

Vitásková připustila, že toto avizované snížení pravděpodobně nebude dlouhodobé a započtením notifikovaných zdrojů se změní. Cena elektřiny by poté podle úřadu měla meziročně stagnovat nebo mírně klesnout.

"V úterý avizované výrazné snížení regulované části cen elektřiny bylo spíše populistickým gestem, jehož platnost vydržela jen pár hodin. ERÚ nyní bude muset svoji cenovou strategii přehodnotit. Přestože úřad tvrdí, že je nutné podrobnější zkoumání notifikací k podpoře obnovitelných zdrojů v ČR, už nyní můžeme s klidem říci, že k žádnému výraznému snížení cen elektřiny bohužel nedojde a ceny zůstanou přibližně na úrovni roku 2016," řekl analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý.

 

Právě se děje

Další zprávy