Síť opravářů, zelené Brno i bylinné čaje. Ekosoutěž E.ON Energy Globe zná své vítěze

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 27. 10. 2020 15:12
Dvanáctý ročník ekologické soutěže E.ON Energy Globe zná své vítěze. Letos odborná porota ocenila projekty v celkem šesti kategoriích - Firma, Obec, Produkt, Stavba, Vzdělávání a Čistý vzduch. Podívejte se na profily výherců, z nichž jeden - obec Hostětín - se stal i absolutním vítězem, a připomeňte si i ostatní finalisty. Kromě Hostětína je mezi oceněnými například projekt zelených střech v Brně.

Finálovou dvanáctku z celkem 302 přihlášených projektů vybírala odborná porota. O výhercích ve všech kategoriích i absolutním vítězi pak rozhodovala veřejnost svým hlasováním, minulý rok některé vítěze volili porotci. Zájemci se do hlasování mohli zapojit do konce září na stránkách www.energyglobe.cz. Vyhlášení vítězů proběhlo v sobotu 24. října na obrazovkách České televize. Tento rok mohli lidé vybírat svého favorita také u speciálního ocenění Čistý vzduch. 

Cílem soutěže, kterou pořádá společnost E.ON, je ocenit projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. Snahou je zviditelnit takové projekty, které si zaslouží publicitu za svůj inovativní přístup k úsporám energií a ochraně životního prostředí. 

"Udržitelnost a ekologie se stávají důležitým tématem pro stále více lidí. Klimatická změna má setrvačnost. To, co změníme teď, se projeví až zhruba za dvacet let. Proto vítám jakékoli chytré ekologické projekty a inovace, s nimiž můžeme začít ihned. Protože i malé projekty nebo jednotlivci můžou dokázat velké věci," uvedl Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v Česku.

Ekologický zdroj energie v Plané nad Lužnicí
Ekologický zdroj energie v Plané nad Lužnicí | Foto: E.ON

Kategorie Čistý vzduch

Ekologický zdroj energie v Plané nad Lužnicí

Předkladatel: C-Energy Planá s.r.o.

Jde o druhého letošního finalistu v této kategorii.

Moderní energetický zdroj nahradil ve městě Planá nad Lužnicí původní teplárnu. Na tuzemské poměry unikátní technologie umožňuje s vysokou účinností vyrábět elektřinu a teplo, navíc je doplněna o solární elektrárnu a baterii o výkonu 4 MW (megawatty).

Výsledné ekologické řešení výrazně zlepšilo kvalitu ovzduší v okolí. Škodlivé emise se podařilo snížit až o 90 procent. Zdroj navíc nahrazuje v poskytování služeb výkonové rovnováhy tradiční uhelné elektrárny, které jsou významnými producenty emisí do ovzduší.

Technologie obsahuje celkem šest kogeneračních jednotek výrobce Rolls-Royce. Dvě jednotky s výkonem 11,5 MWe byly instalovány letos a jedná se o vůbec první instalaci nejmodernějšího a největšího plynového motoru této značky. Instalované plynové kogenerační jednotky jsou svým výkonem i počtem zdaleka největším energetickým zdrojem tohoto typu v Česku.

V čem je projekt výjimečný?

  • Moderní technologie kombinované výroby elektřiny a tepla.
  • Součástí technologie je v době svého vzniku největší baterie pro ukládání elektřiny v ČR.
  • Projekt poskytuje služby výkonové rovnováhy.
  • Unikátní instalace nejmodernějších kogeneračních jednotek Rolls-Royce.
 

Právě se děje

Další zprávy