Síť opravářů, zelené Brno i bylinné čaje. Ekosoutěž E.ON Energy Globe zná své vítěze

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 27. 10. 2020 15:12
Dvanáctý ročník ekologické soutěže E.ON Energy Globe zná své vítěze. Letos odborná porota ocenila projekty v celkem šesti kategoriích - Firma, Obec, Produkt, Stavba, Vzdělávání a Čistý vzduch. Podívejte se na profily výherců, z nichž jeden - obec Hostětín - se stal i absolutním vítězem, a připomeňte si i ostatní finalisty. Kromě Hostětína je mezi oceněnými například projekt zelených střech v Brně.

Finálovou dvanáctku z celkem 302 přihlášených projektů vybírala odborná porota. O výhercích ve všech kategoriích i absolutním vítězi pak rozhodovala veřejnost svým hlasováním, minulý rok některé vítěze volili porotci. Zájemci se do hlasování mohli zapojit do konce září na stránkách www.energyglobe.cz. Vyhlášení vítězů proběhlo v sobotu 24. října na obrazovkách České televize. Tento rok mohli lidé vybírat svého favorita také u speciálního ocenění Čistý vzduch. 

Cílem soutěže, kterou pořádá společnost E.ON, je ocenit projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. Snahou je zviditelnit takové projekty, které si zaslouží publicitu za svůj inovativní přístup k úsporám energií a ochraně životního prostředí. 

"Udržitelnost a ekologie se stávají důležitým tématem pro stále více lidí. Klimatická změna má setrvačnost. To, co změníme teď, se projeví až zhruba za dvacet let. Proto vítám jakékoli chytré ekologické projekty a inovace, s nimiž můžeme začít ihned. Protože i malé projekty nebo jednotlivci můžou dokázat velké věci," uvedl Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v Česku.

Edukační projekt Voda na 100 způsobů
Edukační projekt Voda na 100 způsobů | Foto: E.ON

Kategorie Vzdělávání

Edukační projekt Voda na 100 způsobů

Předkladatel: Masarykova základní škola a mateřská škola Melč, okres Opava, příspěvková organizace

Jde o druhého letošního finalistu v této kategorii.

Projekt Voda na 100 způsobů (v anglickém originále W. A. T. E. R. - in other ways), který doslova vytvořily děti pro děti, se zabývá osvětou a hospodárným využitím vody. S nápadem přišli žáci Masarykovy základní školy a mateřské školy Melč, kteří cítili potřebu upozornit na hrozící problém nedostatku vody. Škola proto využila program Erasmus+ k oslovení podobně smýšlejících vzdělávacích institucí v Evropské unii. Vznikl program, který nyní již druhým rokem probíhá ve spolupráci se vzdělávacími institucemi v Portugalsku, Chorvatsku, Španělsku, Itálii nebo Litvě.

Program v sobě skrývá řadu aktivit, které vycházejí přímo z jeho anglického názvu, například W znamená "The War of Survival", tedy válku o přežití. Žáci zkoumají jednotlivé body ve své domovské zemi a na společných setkáních, která se konají střídavě ve všech zapojených zemích, pak dochází k předání zkušeností.

V čem je projekt výjimečný?

  • Posílení povědomí o důležitosti zodpovědného přístupu k nakládání s vodou.
  • Edukace žáků, rodičů i zaměstnanců zapojených škol.
  • Vytvoření fungujících návodů k tomu, jak jednoduše, hospodárně a ekologicky nakládat s vodou.
  • Projekt má nejen regionální, ale i mezinárodní přesah.
 

Právě se děje

Další zprávy