Stavby roku: Vodojem jako řídicí věž, bydlení ve stodole či muzeum ve tvaru krystalu

Podívejte se na všechny vítěze i ostatní nominované skvosty současné architektury v soutěži Stavba roku.
Modlitebna v Sedlčanech je objekt navržený a rozdělený na dvě části. Přízemní část slouží jako společenské centrum a další dvě nadzemní podlaží jsou určená k bydlení. Nachází se zde celkem čtyři bytové jednotky. Objekt získal titul za komplexnost řešení a nápaditost autora. "Je to malý areál modlitebny, obytného domu se zázemím a přilehlého parku se zadlážděným prostranstvím malého náměstí," uvedla k projektu porota.
Na místě vodojemu v Kladně se nachází Veolia Smart Control Tower, víceúčelové centrum s vyhlídkovou věží a řídicím střediskem dopravní infrastruktury. Také ono se letos probojovalo mezi vítěze. Ve věži najdou návštěvníci i dvě moderní expozice věnující se tématům souvisejícím s vodou. "V případě objektu bývalé vodárny Kladno ze třicátých let minulého století cenu udělujeme za zvládnutou konverzi starého nepotřebného objektu. Bývalá vodárenská věž poskytla prostor pro umístění vodárenského dispečinku a ostatních kontrolních prvků celé krajské vodárenské sítě," uvedla porota.
Dokončená první fáze revitalizace pražských náplavek se koncentrovala na rekonstrukci 20 prostor kobek v nábřežní zdi. Ty už dnes slouží jako kavárny, ateliéry, galerie a veřejné toalety.
U přístavby budovy Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou cenu porota ocenila odvážné spojení přístavby ve tvaru skleněného krystalu se secesní budovou muzea. Spojení podle poroty navíc respektuje urbanistické poměry lokality. Zmiňovaný krystal má odkazovat na typickou složku jablonecké skleněné bižuterie.
Foto: stavbaroku.cz
Magdalena Chorá Ekonomika Magdalena Chorá, Ekonomika
Aktualizováno 16. 10. 2020 9:54
Odborná porota vybrala z celkem čtyřiadvaceti nominandů soutěže Stavba roku osm výherců. Letos se do soutěže přihlásilo rekordních 84 projektů, asi dvakrát tolik co obvykle. Proto se porotci rozhodli nominovat 24 místo obvyklých 15 staveb, z nichž nyní zvolili vítěze. Je mezi nimi budova O2 universum v Praze, firemní sídlo Lasvit v Novém Boru nebo společenské centrum v Sedlčanech.
 

Právě se děje

před 8 minutami

Prezident Čadu Idris Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idris Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy