Česká ekonomika rostla mezi čtvrtletími nejrychleji za dva roky, potvrdili statistici

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 2. 6. 2017 12:21
Hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí roku 2017 meziročně vzrostl o 2,9 procenta a proti předchozímu čtvrtletí byl vyšší o 1,3 procenta, potvrdil Český statistický úřad. Hospodářství se dařilo zejména díky silnější zahraniční poptávce, pomohla mu ale i stabilně rostoucí spotřeba českých domácností.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,9 procenta a proti předchozímu čtvrtletí byla vyšší o 1,3 procenta. Hospodářství tak mezičtvrtletně rostlo nejrychleji za poslední dva roky. Dnes o tom informoval Český statistický úřad, který potvrdil svůj předběžný odhad z poloviny května.

"Obrázek o české ekonomice zapadá do širšího evropského kontextu. Tempem růstu se Česko dostalo na jedno z předních míst v Evropě, ale také ve většině dalších zemí, které již HDP publikovaly, došlo ke zrychlení růstu nad očekávání," upozorňuje ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Ekonomice se v prvním čtvrtletí dařilo zejména díky silnější zahraniční poptávce. Pomohla jí ale i stabilně rostoucí spotřeba českých domácností. Zahraniční obchod přispěl k meziročnímu růstu HDP 1,7 procentního bodu a výdaje na konečnou spotřebu domácností přispěly jedním procentním bodem.

"Ukazuje se, že proti prognózám, se kterými jsme pracovali loni, ekonomika roste rychleji. Další dobrá zpráva je, že růst stojí na výrobě, exportu, ale i na domácí poptávce, což ukazuje na růst mezd. A další dobrou zprávou je i pokles nezaměstnanosti," komentoval dnešní výsledky premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ze silné poptávky těžila většina odvětví národního hospodářství. K růstu hrubé přidané hodnoty nejvýrazněji přispěl zpracovatelský průmysl, tažený zejména výrobou dopravních prostředků a na ni navazujícími odvětvími. "K rychlejšímu růstu přispělo také obnovení produkce v chemickém průmyslu," upozornil ČSÚ. Rostla i většina odvětví služeb.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností byly v prvních třech měsících letošního roku vyšší mezičtvrtletně o 0,5 procenta a meziročně o 2,8 procenta. Stejně jako v předchozím roce lidé utráceli zejména za předměty dlouhodobé a střednědobé spotřeby. "Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí se mezičtvrtletně zvýšily o 1,4 procenta a meziročně o 2,4 procenta," uvedli statistici.

Vývoz z Česka vzrostl v prvním kvartále meziročně o 5,4 procenta. Táhl ho zejména obchod s dopravními prostředky, stroji a elektrickými zařízeními. Na růstu dovozu o 3,9 procenta se významně podílely subdodávky pro automobilový průmysl, výrobu elektrických zařízení a obchod se základními kovy. "Saldo zahraničního obchodu v běžných cenách dosáhlo v 1. čtvrtletí 86 miliard Kč," uvádí ČSÚ.

Investiční aktivita byla v prvním čtvrtletí meziročně nižší o 0,6 procenta. Hlavním důvodem byl podle statistiků pokles investic do ostatních budov a staveb.

Posilování české ekonomiky bylo i nadále provázeno růstem zaměstnanosti. "Zaměstnanost byla mezičtvrtletně o 0,6 procenta vyšší a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 1,5 procenta," uvedli statistici.

 

Právě se děje

Další zprávy