Praha – Druhý pilíř důchodů se definitivně uzavře s nástupem roku 2016. Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zhruba 84 tisíc lidí, kteří od začátku roku 2013 do systému vstoupili, dostane na výběr – buď si naspořené peníze vyberou převodem na účet, nebo si je nechají převést do třetího pilíře, tedy systému bývalého penzijního připojištění.
Vláda schválila i dříve oznámený plán, podle něhož účastníci druhého pilíře získají všechny naspořené peníze, včetně těch, které jim stát umožnil vyvést z prvního pilíře – důchodového pojištění. Ty budou moci lidé vrátit státu. Pokud si je naopak nechají, klesne jim budoucí důchod z prvního pilíře o desetikoruny měsíčně. Dá se předpokládat, že druhá možnost bude preferovaná.
"Vláda dnes udělala definitivní tečku za druhým pilířem důchodového systému, nepovedeným experimentem pravicových vlád, o který byl mizivý zájem a který se ukázal pro důchodový systém jako slepá ulička," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Vládou schválené změny nyní míří do Parlamentu, kde by se o jejich prosazení měli postarat zákonodárci vládní koalice. Proti jsou zástupci pravicové opozice (TOP 09 a ODS), kteří stáli u vzniku druhého pilíře jako hlavní části důchodové reformy vlády Petra Nečase. S ukončením druhého pilíře nesouhlasí ani penzijní společnosti.
Poslanci již na konci dubna odhlasovali předčasné uzavření druhého pilíře pro nové klienty. Dnes vládou schválený materiál řeší, jak proběhne likvidace fondů ve druhém pilíři. Lidé by do něj měli přestat ukládat své peníze od 1. ledna 2016, naspořené sumy by měli získat zpět v průběhu roku 2016.
Změny ve třetím pilíři
Současně ukončením druhého pilíře schválila vláda Bohuslava Sobotky i úpravu některých podmínek ve třetím pilíři, tedy dřívějším penzijním připojištění. Spořit v něm nově budou moci i děti, respektive jejich rodiče. Má skončit hranice pro vstup do třetího pilíře, která je dnes na úrovni plnoletosti (18 let).
Vláda chce také lidi motivovat k postupnému vybírání naspořených peněz v důchodovém věku. Od daní z výnosů tak osvobodí ty, kteří si nechají peníze vyplácet po dobu alespoň deseti let.
Zvednout se ale podle materiálu připraveného ministerstvem financí mají i poplatky, které lidi penzijním společnostem platí za správu fondů v doplňkovém penzijním spoření, tedy v novém třetím pilíři. Vládou schválený materiál počítá s růstem poplatků ze současných 0,8 procenta na celé procento. Poplatek se strhává každý rok a vypočítává se z celkové naspořené částky. Zvednout se má i odměna pro penzijní společnosti z ročních výnosů z 10 na 15 procent.
V prvních letech spoření by tak lidé na poplatcích za rok zaplatili o desetikoruny více než nyní. Postupem času, jak by na účtu přibývaly úspory, by rozdíl v poplatcích rostl do řádů několika sto korun a u lidí, kteří spoří nadprůměrně vysoké částky, by nakonec dosahoval i několika tisíc korun ročně. Změna má platit pro všechny fondy v "novém" třetím pilíři s výjimkou fondů s konzervativní investiční strategií.
Provize se zvednout nemají
Naopak oproti původnímu návrhu ministerstva financí vypadla z vládou schváleného materiálu část, která měla zvýšit provize pro prodejce produktů penzijních společností. Úpravy třetího pilíře, které dnes vláda schválila, tak podle Asociace penzijních společností nejsou dostačující.
Penzijní společnosti mohou vyplácet provize v maximální výši 3,5 procenta z průměrné mzdy, tedy zhruba 850 korun. Původní návrh počítal s dvojnásobným limitem. "Absence této úpravy je klíčová, protože nyní ubývá ve třetím pilíři kvartálně asi 40 000 účastníků. Prodejci totiž nejsou motivováni produkt prodávat," řekl mluvčí asociace Jan Sedláček.
Způsob ukončení druhého pilíře, otevření třetího pilíře i pro děti a osvobození od daně pro dlouhodobou výplatu penzí vychází z doporučení důchodové komise. Ta naopak nedoporučila zvednout poplatky v novém třetím pilíři. Další doporučení - jako např. větší zapojení zaměstnavatelů do spoření na důchod nebo případně snížení ukládané částky pro získání státního příspěvku - má důchodová komise vedená sociologem Martinem Potůčkem dát vládě už tento čtvrtek.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.