Vedra přiměla Prahu k radikálnímu kroku: zpětně domontuje klimatizaci do všech tramvají 15T

Adam Váchal Adam Váchal
9. 8. 2018 15:39
Celkem by do budoucna mělo klimatizací disponovat 250 tramvají, což bude většina všech vozů. Dosud je během horka příjemný chládek jen v novější řadě 15T Alfa.
Původní řada tramvají 15T Forcity pro Prahu se musela obejít bez klimatizace. To se teď změní.
Původní řada tramvají 15T Forcity pro Prahu se musela obejít bez klimatizace. To se teď změní. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Cestující v Praze se dočkají dalších tramvají s klimatizací. Dnes jich metropolí projíždí celkem 109. Ve všech případech se jedná o nejnovější typy tramvají z řady 15T Alfa. Ty se na pražských kolejích začaly objevovat v srpnu 2015. Do konce letošního roku jejich počet naroste na 126 kusů.

"Dopravní podnik nyní připravuje investiční záměr na doklimatizování prvních 124 vozů 15T dodaných v rámci první série," říká mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Celkem by tak do budoucna mělo klimatizací disponovat 250 tramvají. V majetku dopravce bylo koncem roku zhruba 830 tramvají.

Všech 250 tramvají typu 15T vyšlo dopravní podnik celkem na 19,2 miliardy korun. Peníze splácel společnosti Škoda Transportation. Podle původní dohody neměly tyto tramvaje klimatizací vůbec mít, pražský dopravce se však v minulosti dostal pod silný politický tlak. Kritika cílila především na vysokou cenu, za kterou vozy pořídil.

Foto: Aktuálně.cz

Žlutá maska značí chládek

Na základě této kritiky začal někdejší ředitel DPP dodatečně se Škodou Transportation vyjednávat slevu za nákup tramvají. To se mu sice nepodařilo, vyjednal však alespoň vylepšení nově dodaných tramvají. Výrobce přislíbil, že každý nově dodaný vůz typu 15T bude vybaven klimatizací, nabídne připojení k internetu prostřednictvím wi-fi a částečně získá nový vzhled - tímto způsobem se zrodily tramvaje 15T s označením Alfa.

"Tyto vozy jsou snadno rozpoznatelné, jako jediné v Praze mají žlutou čelní masku a z boku tramvaje u každých dveří je umístěn piktogram klimatizace. Klimatizační zařízení na těchto typech vozů pracují téměř v automatickém režimu," popisuje Řehková.

Kdy začnou klimatizací disponovat i starší typy tramvají typu 15T zatím není jasné. Stejně tak dopravce zatím neví, kolik bude dovybavení všech souprav stát peněz.

V ulicích Prahy bude do budoucna přibývat také klimatizovaných autobusů. Těch zatím dopravce vlastní 154. Od konce loňského roku do letošního července přitom pořídil celkem 110 autobusů s klimatizací. "Dalších 190 kusů s postupně pořídíme do konce roku 2019, tedy rovněž s celovozovou klimatizací," dodává Řehková.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 47 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy