Český boeing na Antarktidě: Tři kapitáni, sady na přežití a žádné záložní letiště

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
27. 1. 2022 14:19
Historie českého letectví si může odškrtnout další milník. Piloti Smartwings poprvé přistáli v Antarktidě, navíc si připsali světové prvenství s letounem Boeing 737 Max. Aerolinka nyní zveřejnila další podrobnosti z cesty. Tři kapitáni museli kvůli přepravě členů Norského polárního institutu na jejich základnu projít polárním kurzem přežití. Vezli si i záchranné soupravy i náhradní díly.
České aerolinky Smartwings přistály jako první na světě s letadlem Boeing 737 MAX na Antarktidě. | Video: Facebook / Smartwings
Foto: Smartwings
Foto: Smartwings
Foto: Smartwings
Foto: Smartwings
Foto: Smartwings/Sven Lidström
Foto: Smartwings/Sven Lidström
Foto: Smartwings/Sven Lidström
Foto: Smartwings/Sven Lidström
Foto: Smartwings/Sven Lidström
Foto: Smartwings/Sven Lidström

Výzkumná stanice Troll Research Station provozovaná Norským polárním institutem se nachází 235 kilometrů od moře ve východní části Pobřeží princezny Marthy v Zemi královny Maud. Věnuje se monitorování životního prostředí a klimatu, vědeckému výzkumu a mapování.

Na přistání v této oblasti museli piloti podstoupit dlouhodobý výcvik. Samotná dráha se nachází přímo na ledovci v nadmořské výšce 1232 metrů a v okolí přitom není žádné záložní letiště.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o takzvané izolované letiště, kde nejsou v dosahu žádné další možnosti přistání, bylo nutné pro užití Troll Airfield získat posouzení a schválení od českého Úřad pro civilní letectví," upřesnila za Smartwings mluvčí Vladimíra Dufková.

Posádka letadla během letu dostávala přes datalinkovou komunikaci a satelitní telefon informace o aktuální situaci na letišti a přes německé meteorologické ústavy DWD a AWI sledovala i vývoj počasí. Přímo během letu byl na technickém oddělení v Praze vyhodnocován i technický stav letadla.

K samotnému přistání a vzletu posloužila tři kilometry dlouhá a 60 metrů široká dráha pokrytá ledem. Ten před příletem pracovníci Norského polárního institutu změřili a povrch kvůli přistání i vzletu speciálně upravovali.

Samotný let na trase Kapské Město - Troll Airfield trval letounu šest hodin. Na Antarktidě letadlo strávilo přibližně dvě hodiny a následně zamířilo znovu přes Kapské Město do norské metropole Oslo.

Soukromé aerolinky mezi ledovci už nejsou úkaz

Již dříve na tomto kontinentě přistávaly letouny, ovšem ty nákladní. V posledních letech se ale do ní začaly běžně vypravovat také komerční aerolinky zaměřené na osobní přepravu.

Například loni v únoru islandský dopravce Icelandair vyslala k norské polární stanici Troll letoun Boeing 767-300ER, aby zde vyzvedl vědce, uvedl server Airways.cz. Začátkem listopadu se na jih Chile Icelandair vydal znovu, aby přepravoval turisty do tábora Union Glacier v Antarktidě.

Koncem loňského roku letěly na Antarktidu také portugalské nízkonákladové aerolinky HiFly, připomněl server Airways.cz. Ty získaly prvenství s přistáním s čtyřmotorovým Airbusem A340-300. Stroj přistál rovněž na ledovci, a to u kempu Wolf's Fand v zemi královny Maud.

Podle kapitána letu Carlose Mirpuriho nebylo snadné dráhu zahlédnout, vizuální kontakt totiž bylo potřeba mít přibližně 32 kilometrů před přistáním. Mirpuri podotkl, že nad bílou plochou se výška odhadovala velmi těžko, let ale proběhl bez komplikací.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy