Jak udělat pražské metro opět krásné a světové. Návrhy linky D očima studentů designu

Jak udělat pražské metro opět krásné a světové. Návrhy linky D očima studentů designu
Za dalším z návrhů stojí Vojtěch Štajer.
"Zastávka metra Radhuset ve Stockholmu (na snímku) láká svým vzhledem davy lidí, tím může napomáhat vyššímu využití městské hromadné dopravy," věří student.
Interiér student nabídl v různých barevných řešeních.
Tento design metra vytvořila Adéla Bláhová. Studentka podle Sieberta přichází s tvarově moderní soupravou metra.
Foto: Jonáš Jagerčík / Reprofoto z ukázek klauzurních prací studentů a studentek dopravního designu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
Aktualizováno 15. 8. 2020 12:50
Temné tunely podzemí uměleckým prostorem, jízda se sukulenty nebo asymetrické metro. To jsou jen některé z prvků, s nimiž pracovali studenti z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU), kteří se v klauzurních pracích zamýšleli nad tím, jak by mohly vypadat vozy budoucího pražského metra D. Prohlédněte si úchvatné futuristické vize od čtveřice studentů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy