Obrazem: Další tři stanice metra D mění podobu. Oživí je geometrie i plíseň

Obrazem: Další tři stanice metra D mění podobu. Oživí je geometrie i plíseň
Všechny tři stanice, jejichž výtvarná podoba byla ve středu představena, jsou součástí takzvané první etapy, která se bude stavět jako první, z Pankráce na Nové Dvory. První z nich, stanici Nemocnice Krč, navrhl Jiří Černický a rozhodl se významně zohlednit fakt, že stanice bude stát nedaleko nemocničního zařízení.
Chodbám, které vedou k nástupišti, pak mají vévodit asi třicet centimetrů velká sklíčka. "Jejich podoba vychází z pozorovacích platforem, na kterých se provádějí mikrobiologická pozorování a chemický laboratorní výzkum například pohledem do Petriho misky," dodává Černický. Stěny metra Nemocnice Krč by tak mohly zdobit variace nejrůznějších projevů života od mikroorganismů po plísně.
Umělci, kteří navrhli výtvarnou podobu nových stanic, nicméně nevzešli ze zcela otevřené a transparentní soutěže. Místo toho Národní galerie vytipovala pro každou stanici pět až šest umělců, kteří se poté mezi sebou utkali se svými návrhy. "Kromě limitovaných časových a profesionálních podmínek je důvodem i charakter výsledného díla, které si nemůže klást osobní nároky na autonomii, ale musí vznikat ve spolupráci s architektem podřízené bezpočtu provozních předpisů a hlavně s ohledem na opakované pohledy každodenních cestujících," říká Michal Novotný, člen poroty a ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie.
Černický přiznává, že pro něj bylo velkou výzvou popasovat se s architektonickým návrhem společnosti Metroprojekt, se kterým nemohl už nic udělat. "Měl jsem to hodně těžké, ale nakonec musím říct, že mě to hodně bavilo," uzavírá výtvarník.
Foto: Jiří Černický
Jakub Heller Jakub Heller
10. 6. 2020 16:10
Nehledě na přání mnoha laiků i odborníků Praha nevypsala a už ani nevypíše architektonické soutěže na podobu stanic nové linky metra D. Stavbu by to podle politiků příliš zdrželo. Město ale zadalo alespoň výtvarné soutěže, které mají původnímu strohému projektu firmy Metroprojekt dodat na kráse. Ve středu byly odhaleny další tři z těchto návrhů, a to stanic Nemocnice Krč, Nádraží Krč a Nové Dvory.
 

Právě se děje

před 10 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy