Leo Express zmizel z dálkové železnice v Německu. Dceřiná firma jde do insolvence

ČTK ČTK
9. 10. 2020 14:58
Český dopravce Leo Express skončil na dálkové železnici v Německu. Společnost FlixMobility ukončila s německou dceřinou společností českého dopravce smlouvu o provozu vlaků mezi Berlínem a Stuttgartem. Podle české společnosti jí Němci dluží několik milionů eur a vypovězení smlouvy označuje za protizákonné, německá firma to však odmítá. Dceřiný podnik Leo Expressu míří do insolvence.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: FlixBus

Spolupráce mezi Leo Expressem a FlixMobility, která v Německu provozuje vlaky pod značkou FlixTrain, začala před třemi lety. Česká společnost tehdy převzala zkrachovalého dopravce Locomore a začal pro FlixTrain jezdit mezi Berlínem a Stuttgartem. Provoz se zastavil letos v březnu po vypuknutí koronavirové krize.

"V momentě přerušení přitom neexistoval oficiální příkaz či jiné oficiální opatření nebo dokonce doporučení německých veřejných orgánů zastavit vlakovou dopravu. Provoz byl tedy zastaven pouze z ekonomických důvodů ze strany FlixTrain," uvedl mluvčí Leo Express Emil Sedlařík pro server zdopravy.cz, který o sporu informoval. Požadavky na obnovení provozu podle Sedlaříka německá firma opakovaně odmítla.

"FlixTrain brutálním využíváním svého monopolního postavení v soukromé německé dálkové přepravě vážně porušil své smluvní závazky a poškodil tak českého dopravce," dodal Sedlařík. Leo Express zároveň po německé společnosti požaduje několik milionů eur, které mu prý Němci dluží. Pohledávky chce uplatnit v insolvenčním návrhu, který na svou dceřinou firmu v Německu už Leo Express podal.

Společnost FlixMobility odmítla, že by její postup byl protizákonný. "Leo Express provedl několik rozhodnutí v posledních měsících, která měla dopad na partnerství s FlixTrainem. Kvůli tomu jsme museli spolupráci ukončit," uvedla mluvčí Franziska Schleicherová.

Server Zdopravy.cz zároveň uvedl, že by to nemusel být úplný konec Leo Expressu v Německu. Firma má nyní zájem o regionální dopravu, kterou si u dopravců objednávají úřady.

Video: Leo Express představuje soupravu Sirius od CRRC

Leo Express predstavuje soupravu Sirius od CRRC. | Video: Leo Express
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy