ČD odebraly kvůli covidu průvodčím píšťalky. Pro RegioJet jsou naopak nenahraditelné

Ekonomika Ekonomika
5. 9. 2020 14:47
Kvůli povinnosti nosit roušky v dopravních prostředcích zrušily České dráhy používání píšťalek, kterými průvodčí dávají signál strojvedoucím. Opatření, které souvisí s pandemií koronaviru, je zatím dočasné. Oproti tomu soukromý vlakový dopravce RegioJet z tohoto signálu neustoupí.
Ilustračí foto.
Ilustračí foto. | Foto: Ludvík Hradilek

O novém opatření drah informoval zpravodajský server E15. "V důsledku zavedených preventivních hygienických opatření musí vlakové čety nosit roušky. Z tohoto důvodu došlo ke zrušení používání píšťalky, kterou nelze skrze roušku používat," uvedla mluvčí ČD Gabriela Novotná.

Vlakové čety podle ní mohou upozornit cestující o ukončení nástupu a výstupu například slovně. "Moderní soupravy jsou navíc přímo vybaveny varovnou signalizací při uzavírání dveří. Jedná se například o soupravy City Elefant a další vlaky," dodala.

RegioJet zatím píšťalky neruší. Podle dopravce jsou pro zajištění bezpečnosti provozu klíčové. Personál je přitom používá venku, takže roušky dle firmy použití nebrání. "Píšťalky slouží jako jasný a okamžitý signál strojvedoucímu. Stojí-li vlak v oblouku či ve tmě, je píšťalka nenahraditelná," řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Další soukromý dopravce Leo Express ovšem nepoužíval píšťalky ani v minulosti. Za výpravu vlaku podle jeho vnitřního předpisu odpovídá strojvedoucí, který od vlakového personálu dostává viditelnou návěst, řekl serveru E15 mluvčí Emil Sedlařík.

Nošení roušek při pohybu mimo domov bylo v Česku povinné od poloviny března, postupně ale bylo zmírňováno. Od 1. září se opět musí nosit mimo jiné ve veřejné dopravě - a to nejen v MHD, ale také v meziměstských vlacích a autobusech, v rámci taxislužby nebo v zájezdových autobusech.

Při konzumaci jídla v těchto dopravních prostředcích si lidé mohou roušku sundat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy