ČD odebraly kvůli covidu průvodčím píšťalky. Pro RegioJet jsou naopak nenahraditelné

Ekonomika Ekonomika
5. 9. 2020 14:47
Kvůli povinnosti nosit roušky v dopravních prostředcích zrušily České dráhy používání píšťalek, kterými průvodčí dávají signál strojvedoucím. Opatření, které souvisí s pandemií koronaviru, je zatím dočasné. Oproti tomu soukromý vlakový dopravce RegioJet z tohoto signálu neustoupí.
Ilustračí foto.
Ilustračí foto. | Foto: Ludvík Hradilek

O novém opatření drah informoval zpravodajský server E15. "V důsledku zavedených preventivních hygienických opatření musí vlakové čety nosit roušky. Z tohoto důvodu došlo ke zrušení používání píšťalky, kterou nelze skrze roušku používat," uvedla mluvčí ČD Gabriela Novotná.

Vlakové čety podle ní mohou upozornit cestující o ukončení nástupu a výstupu například slovně. "Moderní soupravy jsou navíc přímo vybaveny varovnou signalizací při uzavírání dveří. Jedná se například o soupravy City Elefant a další vlaky," dodala.

RegioJet zatím píšťalky neruší. Podle dopravce jsou pro zajištění bezpečnosti provozu klíčové. Personál je přitom používá venku, takže roušky dle firmy použití nebrání. "Píšťalky slouží jako jasný a okamžitý signál strojvedoucímu. Stojí-li vlak v oblouku či ve tmě, je píšťalka nenahraditelná," řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Další soukromý dopravce Leo Express ovšem nepoužíval píšťalky ani v minulosti. Za výpravu vlaku podle jeho vnitřního předpisu odpovídá strojvedoucí, který od vlakového personálu dostává viditelnou návěst, řekl serveru E15 mluvčí Emil Sedlařík.

Nošení roušek při pohybu mimo domov bylo v Česku povinné od poloviny března, postupně ale bylo zmírňováno. Od 1. září se opět musí nosit mimo jiné ve veřejné dopravě - a to nejen v MHD, ale také v meziměstských vlacích a autobusech, v rámci taxislužby nebo v zájezdových autobusech.

Při konzumaci jídla v těchto dopravních prostředcích si lidé mohou roušku sundat.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 35 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy