Tisíce kamer už zkoumají i vaše chování. Venku i v obchodě

Eva Hníková, Ekonom
18. 4. 2014 20:40
Počet dohledových kamer roste a jejich výrobci vydělávají miliardy. Chytrá "očka" vytipují vandala, spočítají lidi ve frontě či odhalí, kdo vám přelezl plot.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Zuzana Šmajlerová

Jsou všude, i když často vypadají nenápadně. Celé Česko je pod dohledem statisíců kamer, ať už provozovaných městy, nebo soukromníky. Výrobci a dodavatelé tak zažívají zlaté časy.

Jen Praha 1 je prošpikovaná tisíci soukromých kamer a více než 160 městskými "očky". Přesto nyní rozhodla o investici do bezpečnosti ve výši 80 milionů korun. Přibude 57 kamer na nových místech, většina stávajících se vymění, často za chytré elektronické hlídače schopné detekovat hluk nebo odhalit takzvané zevlování.

"Kamery sledují prostor, kde se pohybuje hodně lidí. Když se někdo zastaví na více než určenou dobu, systém chování vyhodnotí jako rizikové a upozorní obsluhu," popisuje David Capoušek, ředitel společnosti NetRex, která zpracovává informace z kamer. Právě ze skupinek lidí postávajících u bankomatů se nejčastěji rekrutují zloději, a když se někdo déle zdrží u zdi domu, stává se podezřelým ze sprejerství.

Sledovat může každý

Kromě městských kamerových systémů, které využívá také policie, čelíme boomu elektronických "oček" umístěných ve výrobních areálech, obchodech, hernách, školách nebo bytových domech. Koupit si kameru a někoho špehovat je až neskutečně jednoduché.

Jestliže pořizujete záznam, musíte pouze požádat o registraci Úřad pro ochranu osobních údajů. Neliší se, ať máte jediné "očko" na bytovém domě, nebo stovky kamer v obchodním centru. I proto nelze přesně spočítat, kolika kamerami je Česko "prošpikované". Počty registrací v posledních letech výrazně narůstají. Úřad jich celkově vydal 11 tisíc, ale za nimi se však skrývá mnohonásobně více "oček".

A to není všechno. "Podle našich odhadů se registruje pouze 20 procent subjektů, jež by to měly udělat," říká Jan Vobořil, výkonný ředitel občanského sdružení Iuridicum Remedium, které se věnuje ochraně osobních údajů. Navíc když záznam nepořizujete, můžete si sledovací zařízení prostě jen koupit a nainstalovat. Kamer jsou tak ve skutečnosti v Česku statisíce.

Za šera vidí lépe než oko

Kamery jsou navíc stále chytřejší. Dovedou rozpoznávat pohyb i zvuk. Úplně jednoduché to však není. "Je zapotřebí mít kvalitní kameru, jinak detekci pohybu zmate například přecházející mrak na slunečné obloze," upozorňuje Capoušek.

V centru Prahy se kamery s detekcí zvuku používají už nyní. Když zachytí křik, který by mohl signalizovat incident, dají zprávu operátorovi, že by se měl podívat na obrazovku. "Tři desítky kamer chrání ty nejcennější památky prostřednictvím elektronického plotu," popisuje další "vychytávku" mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Pokud někdo naruší vytyčenou zónu, je vyslán signál policii.

Díky technologickému pokroku se radikálně zvyšuje rozlišení elektronických "oček", na videu lze zachytit i ty nejmenší detaily. "Kamery vidí také za šera nebo téměř za tmy lépe než lidské oko. Nepotřebujete místo osvětlovat a kvalita záznamu je dobrá," vysvětluje Ray Mauritsson, generální ředitel firmy Axis Communications. Kromě toho existují i termokamery, které snímají vyzařování tepla. K detekci lidí je lze využít i za úplné tmy.

Inteligentní systém už dnes sám odhalí třeba osamělé zavazadlo ležící dlouho na jednom místě. Hrozí totiž, že je v něm bomba. Tuhle funkci lze využít na ulici, ale uplatňuje se hlavně na letištích. "Existuje například i aplikace sledující, zda jdete na letišti správným směrem. Pokud se člověk vydá po pasové kontrole na opačnou stranu, spustí alarm," říká Mauritsson.

Poznejte svého zákazníka

V obchodech mohou mít kamery i další využití. Spočítají zákazníky ve frontě a mohou také například sledovat, co pokladní markuje. V případě nesouladu lze pak video využít jako důkaz.

Kromě toho kamery stanovují, kde jsou v prodejně takzvaná horká místa, tedy oblasti velké koncentrace zákazníků, kam je dobré vystavit nejlukrativnější zboží. Počítají také, kolik lidí vchází do obchodu. V průběhu dne tak lze sledovat, kdy je v obchodě nejvíce zákazníků. To pomáhá při řízení směn. Lze propočítat také takzvanou konverzi, tedy to, kolik příchozích skutečně nakupuje. "V obchodech s oblečením to bývá zpravidla 10 procent," říká Capoušek.

Foto: Aktuálně.cz

Jak na boomu kamer vydělávají jejich dodavatelé?

Jak se má rozvíjet dohledový systém v Praze?

A jak se naučit špehovat chytře? Čtěte v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, kde najdete i rozhovor se zástupcem výrobců nebo radu právníka, co lze natáčet v okolí firmy.

K dostání na obvyklých místech. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízeních se systémem Android.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy