Tisíce kamer už zkoumají i vaše chování. Venku i v obchodě

Eva Hníková, Ekonom
18. 4. 2014 20:40
Počet dohledových kamer roste a jejich výrobci vydělávají miliardy. Chytrá "očka" vytipují vandala, spočítají lidi ve frontě či odhalí, kdo vám přelezl plot.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Zuzana Šmajlerová

Jsou všude, i když často vypadají nenápadně. Celé Česko je pod dohledem statisíců kamer, ať už provozovaných městy, nebo soukromníky. Výrobci a dodavatelé tak zažívají zlaté časy.

Jen Praha 1 je prošpikovaná tisíci soukromých kamer a více než 160 městskými "očky". Přesto nyní rozhodla o investici do bezpečnosti ve výši 80 milionů korun. Přibude 57 kamer na nových místech, většina stávajících se vymění, často za chytré elektronické hlídače schopné detekovat hluk nebo odhalit takzvané zevlování.

"Kamery sledují prostor, kde se pohybuje hodně lidí. Když se někdo zastaví na více než určenou dobu, systém chování vyhodnotí jako rizikové a upozorní obsluhu," popisuje David Capoušek, ředitel společnosti NetRex, která zpracovává informace z kamer. Právě ze skupinek lidí postávajících u bankomatů se nejčastěji rekrutují zloději, a když se někdo déle zdrží u zdi domu, stává se podezřelým ze sprejerství.

Sledovat může každý

Kromě městských kamerových systémů, které využívá také policie, čelíme boomu elektronických "oček" umístěných ve výrobních areálech, obchodech, hernách, školách nebo bytových domech. Koupit si kameru a někoho špehovat je až neskutečně jednoduché.

Jestliže pořizujete záznam, musíte pouze požádat o registraci Úřad pro ochranu osobních údajů. Neliší se, ať máte jediné "očko" na bytovém domě, nebo stovky kamer v obchodním centru. I proto nelze přesně spočítat, kolika kamerami je Česko "prošpikované". Počty registrací v posledních letech výrazně narůstají. Úřad jich celkově vydal 11 tisíc, ale za nimi se však skrývá mnohonásobně více "oček".

A to není všechno. "Podle našich odhadů se registruje pouze 20 procent subjektů, jež by to měly udělat," říká Jan Vobořil, výkonný ředitel občanského sdružení Iuridicum Remedium, které se věnuje ochraně osobních údajů. Navíc když záznam nepořizujete, můžete si sledovací zařízení prostě jen koupit a nainstalovat. Kamer jsou tak ve skutečnosti v Česku statisíce.

Za šera vidí lépe než oko

Kamery jsou navíc stále chytřejší. Dovedou rozpoznávat pohyb i zvuk. Úplně jednoduché to však není. "Je zapotřebí mít kvalitní kameru, jinak detekci pohybu zmate například přecházející mrak na slunečné obloze," upozorňuje Capoušek.

V centru Prahy se kamery s detekcí zvuku používají už nyní. Když zachytí křik, který by mohl signalizovat incident, dají zprávu operátorovi, že by se měl podívat na obrazovku. "Tři desítky kamer chrání ty nejcennější památky prostřednictvím elektronického plotu," popisuje další "vychytávku" mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Pokud někdo naruší vytyčenou zónu, je vyslán signál policii.

Díky technologickému pokroku se radikálně zvyšuje rozlišení elektronických "oček", na videu lze zachytit i ty nejmenší detaily. "Kamery vidí také za šera nebo téměř za tmy lépe než lidské oko. Nepotřebujete místo osvětlovat a kvalita záznamu je dobrá," vysvětluje Ray Mauritsson, generální ředitel firmy Axis Communications. Kromě toho existují i termokamery, které snímají vyzařování tepla. K detekci lidí je lze využít i za úplné tmy.

Inteligentní systém už dnes sám odhalí třeba osamělé zavazadlo ležící dlouho na jednom místě. Hrozí totiž, že je v něm bomba. Tuhle funkci lze využít na ulici, ale uplatňuje se hlavně na letištích. "Existuje například i aplikace sledující, zda jdete na letišti správným směrem. Pokud se člověk vydá po pasové kontrole na opačnou stranu, spustí alarm," říká Mauritsson.

Poznejte svého zákazníka

V obchodech mohou mít kamery i další využití. Spočítají zákazníky ve frontě a mohou také například sledovat, co pokladní markuje. V případě nesouladu lze pak video využít jako důkaz.

Kromě toho kamery stanovují, kde jsou v prodejně takzvaná horká místa, tedy oblasti velké koncentrace zákazníků, kam je dobré vystavit nejlukrativnější zboží. Počítají také, kolik lidí vchází do obchodu. V průběhu dne tak lze sledovat, kdy je v obchodě nejvíce zákazníků. To pomáhá při řízení směn. Lze propočítat také takzvanou konverzi, tedy to, kolik příchozích skutečně nakupuje. "V obchodech s oblečením to bývá zpravidla 10 procent," říká Capoušek.

Foto: Aktuálně.cz

Jak na boomu kamer vydělávají jejich dodavatelé?

Jak se má rozvíjet dohledový systém v Praze?

A jak se naučit špehovat chytře? Čtěte v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, kde najdete i rozhovor se zástupcem výrobců nebo radu právníka, co lze natáčet v okolí firmy.

K dostání na obvyklých místech. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízeních se systémem Android.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy