Údaj o bydlišti živnostníků už nebude veřejně přístupný

Petr Kučera Petr Kučera
15. 1. 2014 12:15
Vláda schválila návrh novely živnostenského zákona, snižuje i byrokracii.
Foto: www.rzp.cz

Praha - Z veřejně dostupné části živnostenského rejstříku zřejmě zmizí bydliště a místo pobytu podnikajících fyzických osob. Počítá s tím novela živnostenského zákona z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, jejíž návrh ve středu schválila vláda.

Novela má podnikatelům také snížit administrativu. Neměli by už povinně předkládat živnostenskému úřady doklady, které mu již doložili dříve - typicky při ohlášení další živnosti.

Pokud novelu včas schválí i Parlament, měla by začít platit od 1. července.

Jen v neveřejné části

Údaje o bydlišti (případně místě pobytu u cizinců) mají nově patřit jen mezi neveřejné údaje rejstříku. Podle ministerstva jde totiž o osobní údaje, jejichž zveřejnění je zásahem do soukromého života osob.

Za dostačující charakteristický identifikátor podnikatele lze podle úřadu - vedle jeho jména a příjmení, data narození a identifikačního čísla osoby - považovat adresu jeho sídla.

Do neveřejné části živnostenského rejstříku mají být nově přesunuty také jinak veřejně přístupné údaje, a to po uplynutí čtyř let ode dne, kdy podnikateli zanikne poslední živnostenské oprávnění. Dosavadní veřejnou přístupnost těchto dat kritizoval i Úřad pro ochranu osobních údajů.

Údaje z neveřejné části může - vedle samotného podnikatele - získat správní orgán, který je bude potřebovat pro svou činnost, například finanční úřad nebo Česká obchodní inspekce, případně je lze použít podle trestního řádu či insolvenčního zákona.

Doklad stačí přinést jednou

Součástí neveřejné části rejstříku mají být i některé další dokumenty, jimiž se podnikatel povinně prokazuje při ohlášení živnosti či při podání žádosti o koncesi (odborná způsobilost) nebo při různých změnách. Typicky jde o souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla na určité adrese, vysvědčení nebo doklad o praxi.

Živnostenské úřady vytvoří elektronické kopie těchto dokumentů a uloží je do datového úložiště živnostenského rejstříku. Díky tomu je podnikatelé nebudou muset předkládat opakovaně jako dosud. Výjimkou zůstane například výpis z rejstříku trestů, který nesmí být starší tří měsíců od jeho vydání.

Novela dále doplňuje i některé povinné doklady u živností, jako je výroba nebezpečných chemických látek a jejich prodej. Upřesňuje také podmínky pro živnosti Speciální ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace, Poskytování tělovýchovných služeb, Výroba a zpracování paliv a maziv a distribuce pohonných hmot a Provádění trhacích a ohňostrojných prací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy