Dodávky chytrých mobilů do Česka loni stouply na 4,55 milionu. Vedou Samsung a Huawei

ČTK ČTK
21. 4. 2020 11:24
Počet chytrých mobilních telefonů dodaných na český trh se loni zvýšil o půl procenta na 4,55 milionu. Nejprodávanější byl Samsung, následují Huawei a Xiaomi. Vyplývá to z údajů analytické firmy Gartner.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Samsung loni v Česku zvýšil dodávky o desetinu na 1,44 milionu telefonů, Huawei o šest procent na 818 000 přístrojů a Xiaomi zvýšila dodávky o 37 procent na 777 000 telefonů. Xiaomi tak předstihla Apple, který s poklesem o osm procent na 769 000 zařízení klesl na čtvrté místo.

Údaj o počtu dodaných zařízení je vyšší než počet skutečně prodaných přístrojů. Například Samsung uvádí, že loni v Česku prodal přes 900 000 chytrých telefonů a dále 93 000 chytrých nositelných zařízení, jako jsou sluchátka, náramky nebo hodinky.

Samsung zaznamenal výrazný zájem o skládací smartphony, které uvedl na trh na konci loňského roku v podobě modelu Galaxy Fold. Letos k němu přibyl véčkový model Galaxy Z Flip. "Loni jsme jako první uvedli na český trh smartphony s ohebným displejem a tento trend letos ještě prohloubíme," uvedl ředitel divize mobilních zařízení Tomáš Balík.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy